Сходження на Говерлу

Сходження на ГоверлуДрузі, сьогодні надзвичайно дивовижна тема. Ми поговоримо про сходження на найвищу точку України. Звісно це – Говерла. Я розповім про те, як дістатись до Говерли, звідки розпочати сходження, що з собою взяти і що чекає на вас під час маршруту.

Довго не міг приступити до написання цього матеріалу, після підкорення Говерли здавалось, що тема настільки неосяжна, що її просто неможливо вмістити в текст на сайті.

Вид на гори настільки захоплюючий, що не втиснути його у текст та світлини. Звісно, краще один раз все побачити на власні очі, ніж сто разів прочитати, але дослухайтесь до порад в цьому матеріалі, а також сповна насолодіться красою Карпат.

Знайомтесь – це Говерла Знайомтесь – це Говерла

Дивлячись на світлину може здатись, що сходження на Говерлу – то забавка, але ж ні. Ця світлина зроблена задовго після початку сходження, але все по порядку.

Впевнений світлини спонукатимуть вас запланувати свій власний маршрут на Говерлу, адже кожен з нас вартий того, щоб побувати тут, вдихнути на повні груди і потішитись красою цього величного місця. Отже, поїхали.

Гора Говерла – як доїхати і маршрути сходження

Існує декілька маршрутів сходження на Говерлу, при першому підкоренні кожен з них буде особливим. Початківцям рекомендується дістатись бази «Заросляк» і звідти розпочати цю дивовижну пригоду.

Автобуси безпосередньо до бази не ходять. На транспорті можна доїхати лише по трасі до точки 1 і потім до бази (точка 3) рухатись пішки або попутним транспортом. На шляху вам доведеться пройти контрольно-пропускний пункт Говерлянського природоохоронного науково-дослідного відділення – точка 2 (заплативши там невеличкий внесок за пропуск – 30 грн станом на 2021 рік).

Маршрут від траси до бази «Заросляк» Маршрут від траси до бази «Заросляк»

Від точки 1 до точки 2 відстань приблизно 4,5 км. Від точки 2 до точки 3 відстань приблизно 8 км. Якщо ви їдете власним транспортом, будьте готові до пригод. Дорога досить погана, але найголовніше те, що її майже немає від точки 2 до точки 3. Тут вас чекає пологий (а іноді і не зовсім пологий) підйом вгору по втрамбованому в землю камінню.

Водіям дуже раджу тримати якомога більшу дистанцію до автівки, що попереду. Деякі ділянки можна проїхати лише з розгону, в деяких місцях машини можуть пригальмувати, застопоритись і ви потрапите в таку ж халепу.

Дорога до бази «Заросляк» Дорога до бази «Заросляк»

Виїжджати бажано якомога раніше, щоб було менше натовпу і більше часу на сходження, адже ніхто не знає, скільки це займе у вас часу. Ми перед сходженням на Говерлу заїхали подивитись на кам’яний віадук у Ворохті, але із-за цього наше сходження закінчилось близько 22-00 години.

Контрольно-пропускний пункт в точці 2 Контрольно-пропускний пункт в точці 2

База «Заросляк» - стрілкою показаний початок маршруту на Говерлу База «Заросляк» – стрілкою показаний початок маршруту на Говерлу

Чим раніше ви приїдете на базу, тим більше шансів знайти вільне місце, щоб запаркувати машину. Інакше доведеться залишати її десь по дорозі, на узбіччі в дуже незручному положенні.

Вітаю, ми на початковій точці старту, вона має відмітку 950 метрів над рівнем Балтійського моря. Біля стартових воріт дуже багато крамничок, де я раджу взяти в оренду палиці для сходження. Якщо у вас немає спортивної підготовки – вони вам дуже стануть у нагоді.

З трекінговими палицями на вершині З трекінговими палицями на вершині

Що з собою взяти на Говерлу? Мінімум речей. Обов’язково беріть воду (бажано 1,5-2 літри на людину), бутерброди. Рюкзак має бути максимально вільним від зайвих речей, а одяг та взуття максимально зручними. Перед вами Говерла, а не паркова доріжка, зважайте на це. Необачних ця вершина жорстоко карає.

Одяг та взуття має бути максимально зручним Одяг та взуття має бути максимально зручним

Тепер саме час обговорити маршрут сходження. Їх декілька, але найбільш популярними являються синій та зелений маршрути. Зазвичай зелений обирають для сходження (він довший, але пологіший), а синій для спуску (він коротший, але більш крутий).

Маршрути сходження на Говерлу Маршрути сходження на Говерлу

Підйом по пологому зеленому маршруту займає від 2,5 до 3,5 годин в залежності від ваших можливостей. Відстань приблизно 4,5 км. По синьому маршруту дорога вгору займає близько 2-2,5 годин і становить 3,7 км.

Є ще жовтий маршрут, який ви бачите на схемі. Це дуже довге сходження для тих, хто вже все розвідав на зеленому та синьому. Цей маршрут веде до озера Несамовите, по дорозі маршрут не маркується, зона вважається закритою для туристів, бо проходить біля метеостанції, але маршрут є. Просто біля будівлі метеостанції треба йти вверх, а далі там видно куди йти, заблукати важко.

Озеро Несамовите Озеро Несамовите

Червоний маршрут починається разом з синім або зеленим, але не закінчується на Говерлі, а пролягає далі по гірському хребту. Це окрема історія не на один день, тому залишимо це на майбутнє. Отже, ми стартуємо і піднімаємось на Говерлу по зеленому маршруту.

Сходження на Говерлу по зеленому маршруту

Перша частину шляху пролягає через густий ліс з величезними ялинами та соснами. Обабіч дороги нас супроводжує річка Прут і всю частину підйому по лісу ми будемо чути плескіт гірської води. Маршрути промарковані спеціальними позначками, щоб туристи не заблукали.

На дереві маркування маршруту (зелена та синя смужки) На дереві маркування маршруту (зелена та синя смужки)

Звертайте увагу на широку протоптану стежку по лісу і на маркування. Це найлегша частина шляху, хоча труднощі починаються вже тут. Підйом вгору дається нелегко, робіть зупинки час від часу, щоб перепочити і насолодитись краєвидом, адже милуватись тут є чим.

Річка Прут Річка Прут

Це стежка на гору, правда ж дуже гарно? Це стежка на гору, правда ж дуже гарно?

Починаємо зустрічати здоровезні валуни Починаємо зустрічати здоровезні валуни

І чудернацькі дерева І чудернацькі дерева

Нарешті ми виходимо з тіні лісу і перед нами ледь-ледь відкривається диво, це лише натяк на те, що можна побачити далі.

Освітлені сонцем альпійські луки Освітлені сонцем альпійські луки

Виходячи з тіні ми радіємо сонечку, але погляд падає на дорогу далі і посмішка сама сходить з обличчя. Адже тепер нам потрібно продиратись через дуже колючі кущі – ялівець. Тут потрібно бути максимально пильним, щоб не подерти одяг, та й не поранитись.

Дорога через колючий ялівець Дорога через колючий ялівець

Зараз ми знаходимось на відмітці приблизно 1400 метрів над рівнем Балтійського моря. Дивлячись уперед бачимо альпійські луки у всій красі (вони починаються десь на відмітці 1800 метрів на рівнем Балтійського моря).

Ялівець довкола – дивимось уперед Ялівець довкола – дивимось уперед

Якщо придивитись до світлини ви побачите там стежку по якій карабкаються малесенькі цяточки – це люди. Звідси підйом не здається максимально крутим і небезпечним. Але запам’ятайте це місце, далі буде світлина, яка покаже, як цей підйом виглядає зблизька.

Які ж казкові ці гірські хребти Які ж казкові ці гірські хребти

Найбільш складна ділянка сходження на Говерлу Найбільш складна ділянка сходження на Говерлу

Ось ця світлина, яку я вам обіцяв показати. Та невеличка стежка з близька виявилась дуже непростою і небезпечною. Каміння – це не сходинки, ти не знаєш, яка каменюка може похитнутись, тому потрібно дуже ретельно вибирати куди ставити ноги і за що триматись руками.

А краєвид продовжує зачаровувати А краєвид продовжує зачаровувати

Безцінні кадри Безцінні кадри

Зовсім поруч – мала Говерла (Говерляна) На підході до малої Говерли (Говерляни)

Ще трішки і ми бачимо перед собою велике плато. Це місце називають малою Говерлою або Говерляною. Тут вже досить сильно відчувається вітер а звуки довкола розносяться на десятки кілометрів. На Говерляні чутно, як витренькує дзвіночок на шиї у корівки, що пасеться далеко у підніжжя.

Говерляна у всій красі Говерляна у всій красі

Вид з малої Говерли Вид з малої Говерли

Підйом на Говерлу з Говерляни Підйом на Говерлу з Говерляни

Світлина казкового світу Світлина казкового світу

Ми майже дістались вершини Ми майже дістались вершини

І ось нарешті – на вершині І ось нарешті – на вершині

Ми дістались вершини. Ця точка має відмітку 2061 метр над рівнем Балтійського моря.

Монумент на Говерлі Монумент на Говерлі

Всього на Говерлі встановлено три монументи:

  • гранітна плита з тризубом, в яку вмонтовані капсули з землею з усіх регіонів України;
  • металевий хрест;
  • бетонний обеліск.

Вид з Говерли Вид з Говерли

Зверніть увагу як поруч пролітають хмаринки, здається ось протягнеш руку і вхопиш це пухнасте створіння. А які безкраї простори вдалині? Як шкода, що світлина не передає того, що бачить око. Це місце, яке дійсно вражає.

З вершини видно червоний дах бази «Заросляк» З вершини видно червоний дах бази «Заросляк»

Це напрямок червоного маршруту – по гірському хребту Це напрямок червоного маршруту – по гірському хребту

Краса та й годі Краса та й годі

А ось це спуск по синьому маршруту А ось це спуск по синьому маршруту

Висновок про підкорення Говерли

Мабуть було б доречно показати світлини зі спуску по синьому маршруту, але зізнаюсь чесно: так втомились, щоб вже не було сил фотографувати. Фотоапарат був схований і ми лише насолоджувались краєвидом і ніщо не змогло б в цей час нас відволікти від єднання з природою.

На самій вершині дуже довго знаходитись важко, вітрюган неймовірний. Ми вирішили спуститись трішки нижче і зробили найбільш приємний перекус бутербродами у моєму житті на висоті майже 2000 метрів над рівнем Балтійського моря.

Далі був також непростий спуск по синьому маршруту. Він теж відкриває неймовірні краєвиди. Загалом це була максимально крута подорож, яку я не забуду ніколи в житті.

Категорія: Подорожі  Теги:
Залишити коментар

Для спамерів: Всі html теги відключені. Коментарі з посиланнями не публікуються.

;) :| :x :sad: :roll: :oops: :o :idea: :evil: :cry: :cool: :arrow: :P :D :???: :?: :-) :!: 8O