Острів Хортиця – Центральна частина

Острів Хортиця - Центральна частинаПродовжуємо опис неймовірно багатого на цікаві місця острова Хортиця. Першу частину, де описані принади північної частини можна знайти за цим посиланням. На разі у нас опис центральної частини.

Центр острова – це місце, де прокладена магістраль, що поєднує два мости Преображенського. Більша частина центральної частини Хортиці – це степ. Але і тут є декілька цікавих місць, які варто відвідати.

Думна скеля

Ми вже знаємо, що скелі Хортиці переважно складені з граніту. Думна скеля не виняток. Це суворий гранітний масив, з якого відкривається мальовничий вид на води Дніпра. Назва скелі з’явилась завдяки давній легенді.

Згідно переказів, в цьому місці збирались запорозькі козаки, щоб обдумати важливі плани. Саме тут зароджувалась військові операції, стратегія походів. Іноді вирішувались інші питання: як здолати ворога, як отримати перемогу з мінімальними втратами. А коли вже рішення було прийнято, то непорушним воно було і міцним, як скеля.

Думна скеля Думна скеля

Сьогодні скеля облаштована затишним оглядовим майданчиком, де можна так, як наші славетні пращури, обдумати важкі питання чи життєві рішення.

Оглядовий майданчик на Думній скелі Оглядовий майданчик на Думній скелі

Сходи закоханих

Одна з цікавих особливостей Хортиці – це гармонійне поєднання природи із спорудами, що збудовані людиною. Таким місцем можна вважати кам’яні сходи, що залишились від колишнього паркового комплексу.

Наразі сходи мають 168 сходинок і вони приваблюють силу силенну молодят для фотосесії. Саме тому, що тут часто фотографувались весільні кортежі, це місце і назвали «сходами закоханих».

Майже з кожного куточка Хортиці відкривається незабутній вид на Дніпро і сходи Закоханих не виняток. В середині комплексу на одному з майданчиків розташована альтанка, яка дарує тінь, прохолоду і бажаний відпочинок.

Сходи закоханих Сходи закоханих

Кругла альтанка Кругла альтанка

З часом сходи почали занепадати, але вони і в такому стані не втратили своєї привабливості. Дух старини додає об’єкту необхідної атмосферності.

В 2014 році розпочались ремонтні роботи, але неякісні матеріали, відкриті природні умови вже за пів року відновили той апокаліптичний вигляд, до якого вже звикли місцеві. Сподіваємось, що так буде не довго і сходи відремонтують, а не остаточно доведуть їх до почесного звання «руїни сходів закоханих».

Пам’ятник писанці

Коли я кажу пам’ятник писанці, то маю на увазі не вельмишановну Руслану Писанку, а справжнє Великоднє яйце. Встановлено пам’ятник у 2007 році на місці старовинного святилища, що теж мало продовгувату форму, яка нагадувала яйце.

В українській символіці яйце несе сакральне значення розвитку, безсмертя людського роду і духу. Всі ці уособлення втілено в пам’ятнику української писанки.

Пам’ятник писанці Пам’ятник писанці

Скульптура виконана з граніту і розписана в дусі народного орнаменту.

Альтанка в степу і над рікою

Прогулюючись просторами Хортиці легко знайти місце для відпочинку. Тут їх дійсно багато. Одне з таких розташовано прямісінько в степу – це велика альтанка, з якої добре видно степ, русло річки і протилежний берег.

Альтанка в степу Альтанка в степу

Основна особливість альтанки – її розміри. Вона може вмістити велику групу людей, щоб відпочити або сховатись від дощу. Також зверніть увагу на розфарбовану стелю. Різні кольори веселки додають споруді грайливості і самобутності.

Якщо ж мова пішла про альтанки неодмінно треба згадати про кристально-білу альтанку над водою, що збудована на гранітній скелі. З альтанки можна милуватись Старим Дніпром, який трохи далі зливається з Новим Дніпром. Але оглядовість тут не обмежується, очам відкривається русло річки на десятки кілометрів.

Альтанка над водою Альтанка над водою

Це місце можна вважати одним з найромантичніших. Якщо подивитись в інший бік, видно міст Преображенського через Старий Дніпро. Особливо яскраво запам’ятовується вид звідси на міст увечері, коли сонце заходить за горизонт прямо над аркою мосту.

І ще одна цікава особливість. З альтанки особливо добре помітно пониження скелястого берега Хортиці з півночі на південь. Панорама, що відкривається вражає. За одну мить перед глядачем постає широкий степ, скелясті гори і стрімкі води Дніпра.

Висячі болота

Неймовірно, як в одному місці зібралось стільки різноманітних ландшафтних утворень. Але і це ще не всі дива. До вашої уваги – висячі болота. Чому висячі? Тому що буквально ось росте степова ковила і відразу ж здіймається болотяний очерет, а під ногами немає болота. В скелястій зоні, де немає і натяку на болотну місцевість росте осока і очерет.

Це пояснюється неглибоким заляганням ґрунтових вод (менше двох метрів). Саме тому в період сезонного коливання рівня ґрунтових вод можна помітити як вода піднімається аж до самої поверхні, просочується крізь скелі і утворює зволожені ділянки в тонкому шару степового ґрунту.

Висячі болота Висячі болота

Ось таке несподіване і неочікуване заболочення. Тому степова ковила різко змінюється на очерет, іноді просто змішується з ним. Так, майже не відчуваючи болотяної поверхні під ногами, бачимо всі рослинні ознаки болота. Якщо в цьому місці спуститись до Дніпра, можна побачити безліч маленьких струмочків, що повільно просочуються із скелі.

Скіфський стан

Також дуже відоме і особливе місце. Це музей під відкритим небом, що складений з курганів і кам’яних пам’яток давнини. Деякі з них пройшли етапи реконструкції, але є три особливі кургани, які віком приблизно як Єгипетські піраміди. Вони вцілили ще з тих часі, коли були відсипані.

Скіфський стан Скіфський стан

Основний курган зветься «Зорова Могила» і тут знаходиться найвища точка Хортиці (близько 60 метрів над рівнем Дніпра). В часи козацької слави тут був сформований дозорний пункт зі спеціальними вишками, що називалась бекетами.

На вершині бекету підпалювали складене сіно, яке швидко загоралось і подавало сигнал на інший дозорний пункт. Вогонь добре було видно вночі, а вдень сигнал подавав густий дим. Таким чином звістка про небезпеку швидко поширювалась.

Бекет на вершині кургану Бекет на вершині кургану

Скіфський стан включає в себе великий комплекс споруд. Недарма місце називають музеєм під відкритим небом. Тут зібрані історичні пам’ятки з території всієї Запорізької області. Побачити можна кам’яні скульптури і їх фрагменти, козацькі хрести, жорна, зернотерки, кам’яні корита, похоронні кам’яні ящики, різноманітні стели, шляхові стовпи та багато іншого. Цей музей кам’яного побуту називають лапідарій.

Експонати лапідарію Експонати лапідарію

Скульптура із каменю в Скіфському Стані Скульптура із каменю в Скіфському Стані

Трохи далі від Лапідарію стоїть геодезичний знак, що колись був встановлений на кургані Зорова Могила. Це один із найстаріших знаків, який датують 1921 роком. На табличці видно сліди від куль, що потрапили в геодезичний знак під час Великої Вітчизняної Війни.

Найстаріший геодезичний знак Найстаріший геодезичний знак

Мапа цікавих місць центральної частини Хортиці

Дорогі читачі, якщо ви дочитали до цих рядків, то ви вже прочитали багато цікавого і неймовірного, а тому далі я не буду описувати миловидні балки центральної частини Хортиці (Широка балка, Черняхівська балка, балка Костіна, балка Ганнівка і ще декілька балок в степу). Також на ваш власний огляд залишу мальовничий дендропарк на Хортиці.

А бонусом буде мапа центральної частини острова, де помітками я покажу розташування описаних в цій статті об’єктів.

Мапа історичних об’єктів центральної Хортиці Мапа історичних об’єктів центральної Хортиці

  • 1 – Думна скеля;
  • 2 – Сходи закоханих;
  • 3 – Пам’ятник писанці;
  • 4 – Альтанка в степу;
  • 5 – Альтанка над рікою;
  • 6 – Висячі болота;
  • 7 – Скіфський стан;
  • 8 – Лапідарій.

Наступна і заключна частина нашої трилогії про історичні пам’ятки Хортиці розповість про цікаві місця південної частини острова.

Категорія: Подорожі  Теги:
Залишити коментар

Для спамерів: Всі html теги відключені. Коментарі з посиланнями не публікуються.

;) :| :x :sad: :roll: :oops: :o :idea: :evil: :cry: :cool: :arrow: :P :D :???: :?: :-) :!: 8O