Острів Хортиця – Південна частина

Острів Хортиця - Південна частинаНу ось ми дістались до заключної частини нашої неймовірної трилогії про цікаві місця Хортиці. Якщо ви ще не читали, наполегливо рекомендую першу частину про північну частину Хортиці і другу частину про центральну зону острова.

Зазвичай до південної частини відвідувачі майже ніколи не доходять, хоча тут окрім чудесних краєвидів є і історико-розважальні заклади. Але давайте про все по порядку.

В другій частині, якщо ви дочитали до кінця, бачили, що мапу з позначками об’єктів розташовано в самому кінці для терплячих. В цьому матеріалі зробимо все навпаки. Просто тому, щоб була різноманітність. Отже, сьогодні мова піде про такі місця на Хортиці.

Мапа цікавих місць південної Хортиці Мапа цікавих місць південної Хортиці

  • 1 – Кінний театр «Запорозькі козаки» і музей судноплавства
  • 2 – Меморіально-туристичний комплекс Протовче
  • 3 – Хортицькі плавні
  • 4 – Південний пляж
  • 5 – Залишки залізниці

Кінний театр «Запорозькі козаки»

Якщо ви шукаєте незабутніх вражень – вам неодмінно треба відвідати кінний театр «Запорозькі козаки». Виступ, який викликає подив і захват. Взагалі я обов’язково рекомендую відвідати виступ Січових козаків біля історико-культурного комплексу «Запорізька Січ», що в північній частині Хортиці, а також подивитись кінний виступ в цьому місці.

Кінний театр «Запорізькі козаки» відроджує національні традиції козацтва. Виступ проведе вас в часи козацтва, ви побачите козацькі курені, кузню, гончарню, зброярню і звичайно ж професійні виступи акторів та каскадерів.

Виступ кінного театру «Запорозькі козаки» Виступ кінного театру «Запорозькі козаки»

Мальовнича місцевість на території Мальовнича місцевість на території

Колектив театру Колектив театру

Не буду говорити багато. Таке дійство краще бачити, ніж читати про нього. А щоб у вас не залишилось сумнівів, що сюди варто приїхати – ось вам невелике відео з козацьким виступом.

Музей судноплавства

Всім відомі перекази про вправність козаків на воді. На своїх чайках вони наводили жаху на ворогів. Тому й не дивно, що на Хортиці обов’язково має бути музей судноплавства. І він таки є. Неподалік від кінного театру «Запорозькі козаки» розташований реставраційний ангар, в якому і розміщений музей.

В музеї зберігаються артефакти і човни, що були підняті з дна Дніпра. Треба розуміти, що коли деревина знаходить у воді і вкрита мулом – вона зберігається довше. Як тільки експонати піднімаються, вони висихають і починають дуже швидко руйнуватись. Тому для таких речей розроблена спеціальна процедура консервації, яка дозволяє зберегти історичні пам’ятки в пристойному вигляді.

Козацький човен – «Чайка» Козацький човен – «Чайка»

І все ж деякі елементи недостатньо зберегти в тому виді, в якому вони були знайдені. Проводяться реставраційні роботи, які відновлюють стародавній вид козацьких суден.

Наразі в музеї представлений козацький човен «Чайка», екіпаж якого нараховував 50 людей, а в якості бойової артилерії виступали чотири гармати. Також можна помилуватись дніпровською дубель-шлюбкою, яка не мала палуби і була оснащена двофунтовими гарматами. Із воєнних суден також цікавою є бригантниа – однопалубдне судно на якому розміщені 4-6 корабельних гармат.

Ще в музеї судноплавства є байдак – торгово-вантажне судно і величезна колекція стародавніх якорів різних видів та розмірів.

Дніпровська дубель-шлюбка Дніпровська дубель-шлюбка

Меморіально-туристичний комплекс Протовче

Комплекс розташований на території середньовічного поселення Протовче. Це самісіньке серце острова Хортиця, найзаповітніша частина, неподалік від плавневих озер. Поселення має стратегічне значення, археологи знайшли декілька культурних нашарувань в період з IV по XVI сторіччя.

Поселення Протовче Поселення Протовче

Такий довгий період існування поселення пояснюється його розташуванням на шляху «з варяг у греки». Тут знаходилась одна з найважливіших переправ того часу – Протовчий брід, який з’єднував правий берег Дніпра з островом Хортиця, а трохи далі острів Хортиця з лівим берегом Дніпра.

В сучасному стані історико-культурний комплекс має багату територію. Тут ви побачите бекети, пам’ятники, кургани, святилища і туристичну стежку, що веде на Хортицькі плавні. Стежка відсипана на штучній дамбі, яка зроблена під час Великої Вітчизняної війни.

Курган на вході у Протовче Курган на вході у Протовче

Місцина має значну віддаленість від суєти і автомобільних доріг. Тут на повні груди можна відчути чисте повітря і справжню озерну прохолоду. Це місце єднання з природою і історією Хортиці для відновлення рівноваги і спокою в душі.

Територія комплексу Протовче Територія комплексу Протовче

Хортицькі плавні
Хортицькі плавні – це куточок незайманої природи. Хочеться сказати, в якому не ступала ного людини. Це звісно не так. Але при першому огляді здається, що цивілізація залишилась десь далеко. Південна частина Хортиці – це маленька частина колись величезного Великого Лугу Запорозького, який згодом був затоплений водами Каховського водосховища.

Нині територія максимально заповідна. Тут проживає багато тварин із червоної книги. Дістатись до плавнів можна особливою туристичною стежкою. Край світу, принаймі острова Хортиця, де берегова лінія різко знижується майже до самісінького рівня води Дніпра.

Туристична стежка на Хортицькі плавні Туристична стежка на Хортицькі плавні

Плавні – це безліч озер і проток, що з’єднані між собою. Прогулянка по туристичній стежці дозволяє побачити всю красу і різноманітність рослинного, а іноді і тваринного світку цього заповідного куточку.

Хортицькі плавні Хортицькі плавні

Вид на туристичній стежці Вид на туристичній стежці

Південний пляж

На Хортиці декілька пляжів і кожен з них чудовий і неповторний. Але написати я вирішив саме про Південний пляж. По-перше він знаходиться на кордоні степу і плавнів. По-друге це один з найчистіших пляжів, вода прозора і дуже лагідна, а берег піщаний і приємний на дотик. По-третє цей пляж небагатолюдний, тут тихо і затишно.

А ще, чи не найголовніша особливість Південного пляжу, звідси дуже добре дивитись на захід сонця. Воно сідає за протилежний берег, а вечірня заграва, що підсвічує води Дніпра, протилежний берег і міст Преображенського через Старий Дніпро дарує неймовірну насолоду, яку не передати жодними світлинами. Це місце для стовідсоткового релаксу.

Захід сонця на Південному пляжі Захід сонця на Південному пляжі

Залишки залізниці

Ну і на останок розповім про залишки залізниці для тих, кому подобається все, що пов’язано із залишками Великої Вітчизняної Війни. В той час тут була створена тимчасова залізнична дорога. Мости Стрілецького, що були на місці сучасних мостів Преображенського були зруйновані на самому початку війни.

Ворог був вигнаний із Запоріжжя у жовтні 1943 році, але бої за острів Хортиця точились ще до грудня. Після цього було прийнято рішення в швидкому порядку збудувати тимчасовий міст для сполучення Запоріжжя і Нікополя на період поки будуються основні мостові переходи.

Підготовка до будівництва тимчасових мостів Підготовка до будівництва тимчасових мостів

В ході підготовки були знешкоджені 10 тисяч мін, що залишив після себе ворог. Загальна довжина тимчасових мостів склала 1886 метрів. Тільки уявіть собі, насип для мосту виконувався вручну. Щодня працівники збільшували дистанцію насипу на 30 метрів. Другий міст, що з’єднував Хортицю з правим берегом був збудований за 12 днів і мав довжину 556 метрів.

Після війни тимчасові мости ще довго служили, як основний напрямок сполучення Запоріжжя і Нікополя. У 1952 році тимчасові мости розібрали, коли було закінчено будівництво залізобетонних мостів Преображенського.

Залишки давньої залізниці Залишки давньої залізниці

Насип під залізницю Насип під залізницю

Багато часу пройшло, але в цьому місці і зараз можна знайти залишки дерев’яних шпал, що збереглись з воєнних часів. Взагалі це характерне місце, але тільки якщо ви цікавитесь воєнною історією. Для інших – це непримітна частина острова, яка вирізняється лише незвичним рельєфом.

Ось такий він острів Хортиця. Звісно на площі більше 23 квадратних кілометри розташовано безліч цікавих об’єктів і тому неможливо згадати всі. Я намагався описати найбільш визначні і миловидні. Але запевняю вас, якщо ви ще не побували тут – неодмінно приїжджайте. Хортиця відкрито зустріне і подарує багато незабутніх вражень.

Категорія: Подорожі  Теги:
Залишити коментар

Для спамерів: Всі html теги відключені. Коментарі з посиланнями не публікуються.

;) :| :x :sad: :roll: :oops: :o :idea: :evil: :cry: :cool: :arrow: :P :D :???: :?: :-) :!: 8O