Історико-культурний комплекс “Запорізька Січ”

Історико-культурний комплекс Запорізька СічКожен українець пишається історією козацького періоду. Це час несамовитої сили, відчайдушної хоробрості і вправності нашого народу. Про козаків ходить багато легенд. Всюди вони постають відважними, умілими, справедливими і дотепними.

Вороги боялись козаків за їх ставлення до воєнної справи, їх відданість і спроможність з піснею чи усмішкою йти у самий суворий бій. Про це свідчать сила силенна приказок. Ось деякі з них:

Козацькому роду нема переводу.
Де козак – там і слава.
Береженого Бог береже, а козака – шабля стереже.
Двічі не вмирати.
Козача потилиця панам не хилиться.
Козак з біди не заплаче.
Козак як кішка, як не кинь – на ноги впаде.
Не той козак, що поборов, а той, що вивернувся.
Сміливого козака куля не бере.

Всі прислів’я не буду зачитувати, але є в козацькому дусі щось таке героїчне, могутнє і незборенне, до чого хочеться долучитись. То ж запрошую всіх читачів нашого сайту відвідати історико-культурний комплекс «Запорізька Січ», що знаходиться на острові Хортиця.

Історико-культурний комплекс «Запорізька Січ» Історико-культурний комплекс «Запорізька Січ»

Карта Запорозької Січі та коротка історія створення

Якщо ви приїхали на Хортицю і не побували на Січі, то навіть не кажіть нікому, що їздили в Запоріжжя. Це особливе місце, де відчувається могутня козацька воля і характер.

На превеликий жаль до нашого часу не збереглось жодного документу, який би дав змогу достеменно відтворити устрій справжньої Січі. Справа в тому, що розкопки провести неможливо. Вся територія, де в різні часи були розташовані Січові осередки нині затоплені Каховським водосховищем. Це колишній великий Запорізький Луг.

Тому при розробці проекту комплексу було вирішено зробити таку собі стилізацію козацького устрою. Більшість будівельних рішень взято з різних історичних записів, але основна ідея нинішньої «Запорозької Січі» донести до глядача ідею укріплення та побуту козаків.

Довгі роки різних нарад, затверджень, проектувань і будівництва отримали своє фінальне завершення у 2007 році. Сам тоді 23 серпня історико-культурний комплекс «Запорізька Січ» почав своє існування для широкого загалу.

Мапа «Запорізької Січі» Мапа «Запорізької Січі»

На карті ви бачите головні будівлі, що були притаманними Запорозьким Січам. Загальна площа комплексу 3,5 гектари. Складається наша Січ із двох частин – Фортеці та Торгового-ремісничого передмістя. Розглянемо назви основних споруд, а потім поговоримо про їх призначення.

 • 1. В’їзна вежа.
 • 2. Церква Покрови Пресвятої Богородиці.
 • 3. Будинок кошового отамана.
 • 4. Військова запорозька канцелярія.
 • 5. Військова пушкарня.
 • 6. Побутове приміщення.
 • 7. Січова запорозька школа.
 • 8. Споруда загального призначення.
 • 9. Військова скарбниця.
 • 10. Курінна скарбниця.
 • 11. 12. 13. 14. Козацькі курені.
 • 15. Вежа-дзвіниця.
 • 16. Вежа над Дніпром.
 • 17. Пороховий льох.
 • 18. Побутове приміщення (туалет для туристів).
 • 19. Торгово-ремісниче передмістя.

Укріплення і вежі Запорозької Січі

Незважаючи на те, що Запорозька Січ вважалось неприступною, перевірити її міць намагалось чимало ворогів. Тож зрозуміло, чому козацька столиця має ряд серйозних укріплень. Це земляний вал (висота 3,5 метри), рів (глибина 3,5 метри, ширина 3,5 метри) і частокіл із дубу.

Верхня частина частоколу загострена, а по всій площині розташовані бійниці через кожні 30-40 метрів. Також в багатьох місцях облаштовані гнізда для встановлення фортечних гармат.

Укріплення по периметру Січі Укріплення по периметру Січі

В середину території можна потрапити через в’їзну вежу (позначка 1 на мапі). Це зрубна споруда, що представлена трьома ярусами. Загальна висота вежі 19 метрів. Звісно в’їзна вежа має бійниці для стрільби.

В’їзна вежа В’їзна вежа

Інформація для відвідувачів (станом на 2019 рік) Інформація для відвідувачів (станом на 2019 рік)

Вежа-дзвіниця (позначка 15 на мапі) служить захищеним виходом з основної фортеці до торгово-ремісничої частини. Висота вежі 21 метр, вона також триярусна. Все класично, тут також розташовані бійниці.

Вежа-дзвіниця Вежа-дзвіниця

Зі сторони торгово-ремісничого центру на вежі-дзвіниці можна помітити печатки різних козацьких редутів. Це вже цікавий об’єкт для любителів геральдики. Розглядати такі деталі справді цікаво.

Печатки козацьких редутів Печатки козацьких редутів

Вежа над Дніпром (позначка 16 на мапі) відкриває дивовижний вид на Дніпро і Дніпровську ГЕС. Висота вежі всього 12 метрів, але підвищена північна частина Хортиці робить свою справу. Звідси до водної гладі Дніпра відстань здається кілометровою.

Вежа над Дніпром Вежа над Дніпром

Січовий майдан, церква і школа

Січовий майдан в центрі комплексу в давні часи слугував місцем, де збирались козаки для обговорень і громадських нарад. Звісно майдан мав займати велику площу, щоб помістити усіх козаків.

Символічно, що в самому центрі також розташована церква (позначка 2 на мапі). Тому що на її фоні і в присутності Божої благодаті козак не мав права сказати неправду, а всі прийняті рішення вважались освячені Божою милістю.

Висота церкви – 22 метри. Це велична дерев’яна споруда, яка є зменшеною копією церкви із села, де був народжений один із останніх гетьманів Запорозької Січі. Церква Покрови Пресвятої Богородиці є не лише спорудою огляду, а й справжньою діючої церквою, де відзначаються всі великі православні святі: Різдво, Великдень, Хрещення Господнє, Богоявлення, Трійця, Покрова.

Церква Покрови Пресвятої Богородиці Церква Покрови Пресвятої Богородиці

На території комплексу постійно знімають історичні фільми, адже місце дійсно характерне. На момент нашого відвідування (кінець серпня 2019 року) саме закінчились зйомки комічного серіалу про козаків «Абсолютно брехлива історія».

Очікуємо серіал на екрані, а поки що бачимо біля церкви залишки зйомок. Розташована сцена та шибениця на ній залишилась від знімальної групи. Ще на етапі зйомок серіалу були добудовані комора Характерника та декілька додаткових укріплень.

Січова школа (позначка 7 на мапі) за своїм зовнішнім виглядом – звичайний курінь. Відрізняється приміщення лише призначенням і, можливо, подвір’ям.

Будинок кошового, військова канцелярія та пушкарня

Будинок кошового (позначка 3 на мапі) вирізняється не стільки ззовні, як всередині. Це міцна споруда, де живе кошовий отаман. Тут він приймає посильних і веде невеликі наради.

Опочивальня кошового отамана Опочивальня кошового отамана

Робоча зала в будинку кошового Робоча зала в будинку кошового

Поряд з будинком кошового знаходиться військова канцелярія (позначка 4 на мапі). Тут веде свою діяльність кошовий писар і зберігаються всі ділові документи. Розміщення біля будинку кошового мало стратегічне значення, так кошовий міг швидко отримати необхідні папери.

Військова пушкарня (позначка 5 на мапі) зберігає основні елементи важкої гарматної зброї. Наразі тут діє виставка, де представлені чавунні гармати, гаубиці, мортири, ожиги, лафети, різні види знарядь та застосувань.

Біля пушкарні розміщений невеличкий майданчик, де стоять гармати. За ними відкривається неймовірний вид на Дніпро.

В середині пушкарні В середині пушкарні

Майданчик з гарматами біля пушкарні Майданчик з гарматами біля пушкарні

Неподалік можна знайти пороховий льох (позначка 17 на мапі). Сьогодні відтворено лише його зовнішній вид, а сама споруда призначена для зберігання пороху та інших легкозаймистих речей, що потрібні для активного бою.

Споруди торгово-ремісничого передмістя

На цій території (позначка 19 на мапі) можна знайти корчму, гончарню, кузню та грецький дім. Що таке корчма, я думаю не потрібно розказувати. Тут в любу годину можна знайти і смачно пообідати.

Гончарні, кузні та інші ремісничі об’єкти мали велике значення для Січі, адже тут виготовляється багато потрібних для побуту та війни речей. На сьогоднішній день ремісничі споруди використовують як рекреаційні зони, іноді в них розміщують окремі виставки.

Територія торгово-ремісничого передмістя Територія торгово-ремісничого передмістя

Грецькі доми використовувались, як заїжджі двори для гостей. Зараз в такій будівлі навряд чи хто залишиться на ніч, тому споруду також використовують, як корчму.

Виступ Січових козаків

І ось, нарешті, для самих терплячих – найцікавіше. Виступ Січових козаків. За додаткову плату (у серпні 2019 року – 100 грн) ви маєте змогу зазирнути у глибину віків і перенестись десь на годину у козацький період.

Тут ви побачите національні костюми, володіння різною зброєю, як вогнепальною так і холодною. Неперевершений козацький гумор, динамічна зміна подій, від стрільби з луків і вправ на конях до пострілів з гармат і метання бойових сокир.

Виступ Січових козаків зі списами Виступ Січових козаків зі списами

Незабутні враження, які точно коштують потрачених грошей. А ще чудова родзинка виступу – його інтерактивність. Тут є не тільки спілкування з глядачами. Вам надається можливість перевірити свою сміливість і прийняти участь у окремих показових сценах. Ось справжнє випробовування духу й характеру.

І на останок, пропоную переглянути вам фрагмент виступу Січових козаків. Я навмисне викладу лише фрагмент, щоб у вас залишилось бажання побачити все не власні очі. Вражаюче видовище.

Ось такою вийшла наша екскурсія до Запорозької Січі. Я сподіваюсь вам сподобалось тут, бо для мене острів Хортиця став одним із чудес нашої країни, до якого хочеться повертатися знову і знову.

Категорія: Подорожі  Теги:
Залишити коментар

Для спамерів: Всі html теги відключені. Коментарі з посиланнями не публікуються.

;) :| :x :sad: :roll: :oops: :o :idea: :evil: :cry: :cool: :arrow: :P :D :???: :?: :-) :!: 8O