Хрещення Господнє або Водохреща

Хрещення Господнє або ВодохрещаМабуть кожна людина знає таке свято, як Хрещення Господнє. Цей день відомий масовими пірнаннями в ополонку. Якщо звернутись до історії, то саме цього дня відбулося хрещення Іісуса Христа в річці Йордан. Хрестив Божого сина пророк Іоанн Предтеча.

Сьогодні ми поговоримо про те, як правильно святкувати цю подію, що можна і потрібно куштувати напередодні та безпосередньо на свято, як підготуватись до купання в ополонці. Тож вмощуйтесь зручніше, матеріалу досить багато і я постараюсь викласти його максимально просто та цікаво.

Коли святкується Хрещення Господнє
Незалежно від плину календаря, свято відмічають 19 січня. Зазвичай подія починається з передсвяткового вечора. Хоча в цей період немає ніякого посту, напередодні бажано весь день постувати. Другий Свят-Вечір або «Голодна кутя» – це особлива ознака цього дня. Як відомо перший Свят-Вечір відбувається на Різдво.

Вшановуючи звичаї нашого народу ввечері дітлахи проганяють кутю: вибігають з хати та паліччям б’ють в бокову стіну будівлі, примовляючи:

Тікай, кутя, із покуття,
А узвар – іди на базар,
Паляниці, лишайтеся на полиці,
А «дідух» – на теплий дух,
Щоб покинути кожух.

Дідух – символ урожаю та добробуту Дідух – символ урожаю та добробуту

Саме так люди намагались прискорити прихід весни. Цікаво, що навіть на Січі козаки проганяли кутю. Але робили вони це вкрай цікаво та масштабно. Після вечері «голодною кутею» виходили надвір з рушницями та вчиняли таку стрілянину, начебто велика війна йде. А другого дня тягнули з собою до Дніпра пушки та палили з них після Водосвяття.

Оскільки в наш час такі розваги можуть вилізти боком, залишається лише пірнання в ополонку. Але про це трошки згодом.

Що можна їсти на Водохреща

Напередодні свята на вечерю подають пісні страви. Найбільш шанованими є кутя, вареники з капустою або картоплею та узвар. Всі страви мають бути пісними.

Кутя з пшениці Кутя з пшениці

Наступного дня, тобто вже на саме свято посту немає. Вважається, що вранішній прийом їжі пропускається, щоб дочекатись, коли після служби буде освячена вода. Повернувшись додому перед тим, як сідати за стіл кожен має випити свяченої води.

Водохреща – історія свята

Як ви вважаєте наскільки давнє це свято? Читаючи апостольскі Правила, можна сказати, що Водохреща святкується ще з того часу, коли живі були апостоли. Але правда тоді Хрещення Господнє та Різдво були одним святом.

Десь на початку IV століття Хрещення Господнє стало окремим святом. Про єдність Водосвяття та Різдва можна говорити, враховуючи схожість обрядів. Та ж сама кутя і вшанований Свят-Вечір.

Раніше вважалось, що купання в ополонці змиває з людини всі гріхи та очищає її. Вже тоді була започаткована традиція освячувати воду в озерах та річках. Але нині треба зважати, що це лише стародавнє повір’я. Насправді гріхи змити можна лише через таїнство Сповіді.

Купання в ополонці – не таїнство, а звичай Купання в ополонці – не таїнство, а звичай

Свята Хрещенська вода

Воду освячують два рази. Перший раз напередодні 18 січня ввечері, а другий раз 19 січня після Божественної літургії. За звичаєм освячену воду зберігають цілий рік до наступного Водосвяття. Пити воду потрібно лише натщесерце.

Якщо вас цікавить питання: коли набирати святу воду і де саме це робити? Відповідь проста. На Водохреща після освячення воду набирають в храмах, навіть в бюветах на території храму. В ці дні вода становиться святою всюди. Це була б якась неправославна магія, якщо вода становилась святою лише в місці освячення. Насправді ж Святий Дух дихає всюди, тому і вода стає святою всюди.

Освячення водойми – це зовнішній знак, святкове дійство, яке повідомляє про присутність Бога на землі. Але, мабуть, є якась душевна радість в тому, щоб принести з храму святої води і використовувати саме її на протязі року.

Освячення водойми Освячення водойми

Повір’я про Хрещенські морози
Січень відомий своїми сильними морозами. Оскільки саме в цей час погодні умови найбільш суворі, в народі з’явилось таке поняття, як Хрещенські морози. Це час найбільш холодних днів зими, які припадають на свято Водосвяття. В давнину популярним було таке прислів’я: «Тріщи мороз чи не тріщи, а вже минули Водохрещи».

Мається на увазі, що мороз вже не має влади і як би він не лютував, а його час минає. В цих словах велика надія на скоріший прихід весни та теплої погоди. Хоча ми знаємо, що морози ще будуть брати своє в лютому та, навіть, трошки в березні.

Хрещенські морози у всій своїй красі Хрещенські морози у всій своїй красі

Купання в ополонці (йордані) на Водохреща

Йордань – так називають ополонку, виконану в формі хреста. Саме в цьому місці освячується водойма і потім всі бажаючі мають змогу залізти в ополонку. Звичайно потрібно пам’ятати, що занурення в ополонку не замінює присутність на святковому богослужінні в храмі. Це лише звичай.

Бажаючі скупнутися в ополонці на Водохреща Бажаючі скупнутися в ополонці на Водохреща

Скажу відверто, незважаючи на те, що ми з Голодом вже не один рік занурюємось в ополонку на Водосвяття, кожного року – це своєрідний виклик. Насправді в цьому немає чогось надскладного, потрібно просто правильно себе налаштувати та дотримуватись певних правил.

7 основних правил купання в ополонці на Водосвяття

Якщо ви вирішили зануритись в ополонку, обов’язково прочитайте наступні поради. Початківці їх не знають та роблять багато помилок, які можуть завдати шкоди. Але якщо все робити правильно, то ви отримаєте лише задоволення, гарний настрій та приємні враження. Отож поїхали.

1. Всі ополонки робляться біля входу в водоймище. Тому не треба лякатись, що вам доведеться посеред річки чи озера стрибати в ополонку. У вашому розпорядженні пологий берег. Абсолютно зайвим і навіть шкідливим буде лишнє стояння на березі в нерішучості. Непотрібно пробувати ногою воду і збиратись з духом. Ви маєте вирішити, що зробите все максимально швидко ще коли стоїте повністю в одязі.

Коли ви вирішили – діяти треба без зайвих вагань. Дуже швидко скинули з себе одяг, підбігли до ополонки, заходимо, тричі занурюємось і бігом назад. Коли ви скинули одяг, холод починає пробирати, зайвий час стояння змусить вас втратити внутрішнє тепло. Також пропадає завзятість та сміливість. Вам потрібно подумки продумати план дій, прокрутіть в голові, що ви будете робити до деталей і далі просто виконайте план.

2. Наступна порада. Занурюватись у воду потрібно з головою. Забігти треба у ополонку десь так, щоб рівень води був трохи вище поясниці (якщо хватить духу можна навіть до грудей). Так ви зможете глибоко присісти, щоб в найнижчій точці голова занурилась під воду. Враховуючи великий перепад температури для тіла, що знаходиться у холодній воді, та голови, яку ви хочете залишити над водою, може виникнути спазм судин.

Це дійсно дуже неприємна, а також небезпечна штука. Зверніть увагу на статистику занурень. Порушення цього правила частіше всього призводить до появи простуди. І тільки повне занурення гарантує вам максимальний захист від усіх негараздів. Якщо самому або самій робити таке занурення лячно – йдіть удвох, тримаючись за руки та підстраховуючи один одного.

3. Не грайте у браваду, не сидіть у воді більше 20 секунд. Особливо це важливо для тих, хто пірнає в ополонку вперше. Пам’ятайте, що тривалий час у холодній воді принесе більше шкоди ніж користі. Також не варто через пару секунд перебування у воді – відразу бігти на берег.

Не затримуйтесь в ополонці надовго Не затримуйтесь в ополонці надовго

Середня тривалість вашого занурення має бути близько 10 секунд. Звичайно, що ніхто не зможе в таких обставинах рахувати час. Просто дотримуйтесь найбільш поширеної рекомендації – тричі присідайте в воду, занурюючись в неї з головою і лише потім хутко біжіть на берег.

4. Після того, як ви опинилися біля своєї одежі, схватили рушника – ні в якому разі не розтирайте ним тіло. Також не треба себе похлопувати долонями. Такими діями ви можете пошкодити тоненькі підшкірні капіляри. Звертаючись до багаторічного досвіду, краще, що ви можете зробити – це накинути рушник на плечі, витерти ним або іншим рушником голову. Поки ви це будете робити ваше тіло нагріється і майже висохне від води.

Після виходу з ополонки миттєво знайдіть рушник Після виходу з ополонки миттєво знайдіть рушник

5. Після виходу з води найголовніше, що треба зробити – це знайти рушник та взутись. Ідеальний варіант – підійти до води в тапках, скинути їх, тричі присісти, вийти і відразу одягти тапочки. Далі витираємось, одягаємо носочки, а потім вже інший одяг. Ноги швидше за все схоплять охолодження за рахунок дотику до холодної землі або снігу. Тому їх потрібно захистити від переохолодження в першу чергу.

6. Одягатись потрібно також максимально швидко. Постарайтесь розкласти одяг при роздяганні так, щоб легко його діставати. Чим довше ви будете одягатись, тим більше шанс, що ваші пальці рук замерзнуть і пропаде дрібна моторика. Тяжко буде застібнути ґудзики, підтягнути блискавку або зашнуруватись.

7. Після того, як ви одяглись – зробіть декілька простих вправ, щоб зігріти себе. Можна просто активно помахати руками, виконати інтенсивний короткочасний біг на місці. Випийте гарячого чаю. Пам’ятайте, що спиртне в даному випадку не допоможе вам зігріти себе та й для здоров’я шкідливе. Якщо вкрай хочеться, то краще трошки потім, але не відразу після ополонки.

Що не варто робити до та після купання в ополонці

Часто я чую, що дехто в рамках підготовки до занурення сідає на дієту. От цього точно не слід робити. Це стрес для організму і у деяких він може не витримати такої напруги. Якщо ви за здоровий спосіб життя та харчування – це добре, але напередодні купання в ополонці краще з’їсти щось калорійне (але пісне), що дасть вашому організму певної сили.

Не потрібно плигати у воду, як в теплий басейн, особливо початківцям. Це більше гра на публіку ніж виважена дія. Просто швиденько зайдіть у воду, присядьте тричі – цього буде більше ніж достатньо для першого разу.

Ось так ниряти в ополонку точно не варто Ось так ниряти в ополонку точно не варто

Також не потрібно активно розігрівати тіло перед входом у воду на Водохреща. Це шкодить вашим м’язам. Просто приходьте до місця, де влаштована ополонка, обдивіться довкола, виберіть зручне місце, морально налаштуйте себе на швидкі дії і вперед.

Не впадайте в крайнощі, не тягніть до ополонки дітей віком до шести років. Без власного осмислення та моральної підготовки дитина може простудитись. Таке спонукання до відтворення традицій може ослабити імунітет дитини. Зачекайте, всьому свій час. В більш дорослому віці дитина обов’язково наслідує ваш щорічний приклад.

Протипоказання для купання в ополонці:

  • вагітність;
  • гіпертонія;
  • захворювання серця;
  • захворювання нирок;
  • захворювання сечової системи.

В будь-якому разі, якщо ви відчуваєте якісь власні протипоказання за станом здоров’я – проконсультуйтесь у лікаря. Купатися в ополонці на Водохреще треба лише ретельно зваживши свій стан та можливості.

Що треба сказати, якщо ви вирішите таки зробити це – ви отримаєте неймовірну насолоду після процедури. Ці відчуття неможливо описати. Після ополонки вам стає радісно, хочеться посміхатись, енергія просто б’є ключем.

Ви тільки подивіться на ці задоволені обличчя… Ви тільки подивіться на ці задоволені обличчя…

Якщо ви по будь-яким причинам не зможете прийняти участь у цьому дійстві – просто прийдіть, щоб подивитись або підтримати знайомих та родичів. Позитивні емоції варті того.

До зустрічі біля ополонки!

Категорія: Свята
Залишити коментар

Для спамерів: Всі html теги відключені. Коментарі з посиланнями не публікуються.

;) :| :x :sad: :roll: :oops: :o :idea: :evil: :cry: :cool: :arrow: :P :D :???: :?: :-) :!: 8O