Музей зброї “Арсенал” у Львові, частина перша

Музей зброї "Арсенал" у Львові, частина першаЧоловіки завжди цікавились зброєю і нічого з цим не поробиш. У нас це на рівні інстинкту, пам’ять про славних предків так би мовити. Для жінок, це теж саме, як побувати у модній крамничці одягу і придбати купу всього.

Так ось, у мене для вас гарна новина, всі ці вояцькі інстинкти можна потішити та задовольнити у Музею зброї “Арсенал”, що знаходиться в місті Львові. У ньому представлено багато різноманітної холодної та вогнепальної зброї, обладунки, елементи військової форми тощо. Музейні експонати родом з понад тридцяти країн світу.

Сам музей розташований у колишньому Міському арсеналі — пам’ятці ренесансної оборонної архітектури, яка побудована в XVI столітті. Двоповерхова будівля арсеналу виконана з каменю і має невелику восьмикутну вежу на північній стороні. В далекому минулому арсенал слугував не тільки сховищем зброї та боєприпасів, так в одному із казематів знаходилась ще й камера тортур та житло міського ката.

Міський Арсенал Міський Арсенал

До відкриття музею у 1981 році, будівлю арсеналу використовували як склад. Він був занедбаний і потребував ремонту. Нам пощастило, на сьогодні всього цього могло і не бути, не всі тодішні керівники підтримували ідею створення Музею зброї. Дехто навіть пропонував влаштувати у цьому приміщенні ресторан.

Вхід до музею Вхід до музею

Так на що ж може сподіватись уважний читач у нашій статті? Приготуйтесь, на вас чекає безліч фотографій зброї, яка умовно поділена на декілька експозицій: біла (холодна) зброя, зброя на держаках, ударна та метальна зброя, обладунки і вогнепальна зброя. Зарані вибачаємось за відображення фотографа у склі, ми чесно намагались цього уникнути, але нічого не вийшло. Фотографії було зроблено у 2019 році.

Біла зброя





І почнемо ми нашу віртуальну екскурсію з різноманіття мечів, від одноручних до дворучних. Меч — це холодна зброя, призначена тільки для рубання або уколу. На відміну від шаблі, він не ріже. В середньовічній Європі мечі вважалися священною зброєю рицарів.

Звичайні мечи Звичайні мечи

Дворучні мечі особливо дивують своїми розмірами. Кажуть, що їх використовували при обороні фортець для збивання штурмових драбин, також ними зазвичай була озброєна охорона полководців.

Двуручний меч Двуручний меч

На наступному фото зверніть увагу на меч посередині, це так званий “Фламберг”. Він має характерне лезо хвилястої форми. Вважалося, що такий меч завдавав супротивнику більш важкі поранення, аніж звичайний клинок. Через особливості заточення клинка рани, нанесені фламбергом, практично не гоїлися.

Ще дворучні мечі Ще дворучні мечі

З часом середньовічні мечі все більше полегшувались, аж доки не перетворилися на ось такі шпаги (див. фото унизу). Така зброя розрахована в основному на укол. Біля хрестовини має гарду – сталеве сплетіння для захисту руки.

Шпаги бойові та придворні Шпаги бойові та придворні

А це палаш — рублячо-колюча довгоклинкова зброя з прямим клинком та складним ефесом. Палаш являє собою перехідну форму від меча до шаблі. Він став наступним етапом розвитку меча, більш пристосованим до швидких маневрених сутичок.

Палаші та шашки Палаші та шашки

Шабля — це холодна зброя з вигнутим клинком у бік обуха. Перевагою шаблі над мечем є значно менша вага, котра суттєво прискорює ударно-захисні дії. У порівнянні зі шпагою, шабля виграє за рахунок здатності завдавати важкі рубальні й різальні удари, котрі для кінноти були головною перевагою у рухливому бою як проти ворожої кінноти, так і піхоти.

Шаблі Шаблі

А ось таку зброю використовували запорозькі козаки.

Шаблі запорізьких козаків Шаблі запорізьких козаків

Продовжуючи розмову про шаблі, наступний наш експонат ятаган, османський меч-шабля. Це холодна зброя з увигнутим клинком без хрестовини і гарди. Він середньої довжини, по розмірам десь між шаблею та кинжалом. Конструктивні особливості ятагана дозволяють завдавати одночасно дві рани під час виконання рублячо-ріжучого удару.

Ятагани Ятагани

Ще ятагани Ще ятагани

У музеї є ще багато холодної зброї східного типу. Вона має іноді досить незвичну форму, таку як наприклад, меч “Кора”(11) з Непалу та шабля “”Тальвар”(12) з Індії.

Кора та Тальвар Кора та Тальвар

Цікаво, а ви знали, що у травні 1991р. „Музей-Арсенал“ пережив збройний напад та пограбування. Було викрадено іранські, турецькі і японські шаблі. Вони й досі не знайдені та перебувають у міжнародному розшуку.

А це зразки західноєвропейських кинджалів. Кинджал — це холодна зброя з коротким прямим або зігнутим клинком, який заточений з двох сторін, використовувався для ближнього бою.

Західноєвропейська зброя Західноєвропейська зброя

Подивіться яке вишукане оформлення у даг(5) та кинджалів. Дага — це різновид кинджала. Слугувала для захисту та завдання ударів лівою рукою, тоді як у правій руці тримали рапіру або шпагу. Тому дагу ще називають зброєю лівої руки.

Дага та кинджали Дага та кинджали

А це кинджали зі Східного Судану(12) та Північної Африки(13), XIX століття.

Кинджали Кинджали

Також зверніть увагу на індійський тичковий кинджал з Н-подібним руків’ям “Кутар”(12). Окрім незвичного хвату він має розвідний клинок, що розділяється на три частини.

Кутар та кривий кинжал з Ірану Кутар та кривий кинжал з Ірану

І на останок багнети — колюча і ріжуча холодна зброя, що кріпиться на дулі ручної вогнепальної зброї і призначається для рукопашного бою.

Різноманітні багнети Різноманітні багнети

Зброя на держаках





Широко представлена в музеї і холодна зброя на довгих ратищах: сокири, бердиші, кузи, алебарди, моргенштерни тощо.

Сокира — це одне із найдавніших знарядь праці людини. Вона виникла ще десятки тисяч років тому. Також застосовувалась в якості холодної зброї. Перевагою бойових сокир була відносна дешевизна у порівняно з мечами та висока пробивна здатність.

Сокира бойова Сокира бойова

Інша сокира бойова Інша сокира бойова

Індійська сокира Індійська сокира

Бердиш — це сокира з довгим держаком і лезом у вигляді півмісяця. Призначалась для боротьби з ворожою кіннотою. Бердишами була озброєна московська піхота-стрільці, а особиста охорона царів використовувала їх як почесну зброю. Бердиші виконували дві функції: власне зброї та підставки під рушницю. Також були на озброєнні в країнах Західної Європи.

Бердиші та топірці Бердиші та топірці

Алебарди — це зброя, яка поєднує в собі сокиру, спис та абордажний гак. Цим гаком дуже зручно стягувати вершників с коней, щоб потім добити їх на землі.

Куза — європейська держакова зброя, що являє собою довгий вузький ніж тесачної форми із втулкою, яка насаджена на дерев’яний держак. Кузу застосовували швидше для рубки, ніж для уколу.

Алебарди та Куза Алебарди та Куза

Моргенштерн (з німецького – вранішна зірка) — зброя повсталих німецьких селян. Назва походить від того,що селяни нападали на замки та рицарів переважно на світанку, а голівка моргенштерна нагадує багатопроменеву зірку. Моргенштерн був настільки ефективним, що єдиний з селянської зброї був узятий на озброєння професіональними вояками.

Ще Алебарди, Куза та Моргенштерни Ще Алебарди, Куза та Моргенштерни

Ударна зброя

В Музеї-Арсеналі ви можете побачити чимало цікавої ударної зброї на коротких ратищах: булави, чекани, перначі.

Булави, чекани, перначі Булави, чекани, перначі

Булава — це символ влади гетьмана в Польщі та Україні, а пернач – влади полковника. Їх часто декорували золотом, сріблом, самоцвітами.

Булава парадна Булава парадна

А це зразки ударної зброї, якою користувались запорізькі козаки.

Перначі козацькі Перначі козацькі

Чекан — різновид бойового молота-топірця із вузьким недовгим лезом, який насаджувався на коротке держало. Чекани(8) часто плутають з клевцями(9), форма котрих нагадує довгий дзьоб птаха і які мають більш гострішу бойову частину.

Чекан та клевець козацькі Чекан та клевець козацькі

А це хоч не зброя, але теж ударний інструмент )))

Литавра козацька Литавра козацька

У львівському “Арсеналі” різновидів зброї дуже багато. Ми чесно намагались помістити все це в одну статтю, але не так склалось, як гадалось. Продовження читайте у наступній частині.

Категорія: Музеї  Теги:
Залишити коментар

Для спамерів: Всі html теги відключені. Коментарі з посиланнями не публікуються.

;) :| :x :sad: :roll: :oops: :o :idea: :evil: :cry: :cool: :arrow: :P :D :???: :?: :-) :!: 8O