Острів Хортиця – Північна частина

Острів Хортиця - Північна частинаНарешті здійснилась давня мрія і ми побували на славетному острові Хортиця. Це вотчина козацької слави, що нині являється заповідником з величезним комплексом історичних місць. Відвідали ми Хортицю в кінці літа 2019 року, а матеріал про поїздку викладаємо лише зараз – взимку, коли є час більш детально описати це неймовірне місце.

Чесно скажу, щоб оглянути все цікаве не вистачить одного дня. Тому острів завжди радо зустріне відвідувачів знову і розкриє їм свої нові таємниці. Наразі я спробую дати короткий опис найбільш цікавих (на мою думку) локацій, які обов’язково варто побачити на власні очі.

В’їзд на острів Хортиця





Отже, розглядаємо північну частину острову Хортиця. Вмощуйтесь зручніше, матеріал вийшов не маленьким. На острів ми заїхали Таганською вулицею через Арковий міст (позначка 1 на карті).

Арковий міст на Хортицю Арковий міст на Хортицю

Всього на острів можна попасти через три мости. Багатоарковий міст Преображенського (позначка 2 на карті) веде з правої частини Запоріжжя, а з іншого боку Хортиці можна виїхати через одноарковий міст Преображенського (позначка 3 на карті) через старий Дніпро на ліву частину Запоріжжя. Всі вони розташовані в північній частині острова.

Зліва багатоарковий міст Преображенського, справа – одноарковий Зліва багатоарковий міст Преображенського, справа – одноарковий

Мости на острів Хортиця Мости на острів Хортиця

Заїхавши на острів через Арочний міст варто зупинитись в дозволеному місці і повернутись до нього. Це дивовижний оглядовий майданчик, з якого відкриваються захоплюючі панорами.

Чорна скеля – вид з арочного моставид з арочного моста Чорна скеля – вид з арочного моста

Чорна скеля отримала свою назву завдяки своїй висоті. Висока гранітна скеля має особливе розташування. Навіть в сонячний день, скеля відкидає тінь на води Старого Дніпра і трохи на саму себе. Тому скеля здається темнішою ніж інші. На світлині Чорна скеля сфотографована з Арочного моста.

Дивлячись на таке природне утворення розумієш, чому саме Хортиця була неприступним оплотом козацтва. На такі скелі спробуй вилізти загарбникам. Щоб не втомлювати вас описами природи раджу просто подивитись відео, яке знято по обидва боки Арочного моста. Ці кадри вражають своєю величчю і неосяжністю.

На відео ви мабуть помітили величну споруду, що перегороджує Дніпро. Це відома Дніпровська ГЕС, яка утворює Дніпровське водосховище.

Дніпровська ГЕС Дніпровська ГЕС

Хоча на Хортиці чимало історичних місць і пам’яток, ми їхали сюди заради того, щоб відвідати унікальний історико-культурний комплекс «Запорізька Січ» і побачити виступ козаків на ньому, але про це буде окрема стаття, тому що матеріалу там чимало і в рамках огляду самого острову його просто неможливо вставити.

Північна частина Хортиці найпопулярніша у відвідувачів. Саме тут розташовані основні туристичні об’єкти. Ця частина острова найбільше піднесена над річкою, окремі скелі сягають декількох десятків метрів. Транспортна структура також має потужну сформованість – багато асфальтованих доріг та зупинок громадського транспорту.

Щодо доріг, варто згадати, що ми знаходимось в заповіднику, а тому тут діють особливі правила поводження, порушення яких карається штрафом. Автомобілістам заборонено рух по ґрунтовим дорогам. Всім відвідувачам заборонено розводити багаття, навіть у мангалі, всюди окрім кемпінгової зони.

Перелік правил поведінки можна прочитати на інформаційних щитах, що розташовані на острові.

Правила поведінки на острові Правила поведінки на острові

Де можна заночувати на Хортиці

Оскільки ми визначились, що за день все не оглянути, підшукати місце ночівлі слід заздалегідь. Є декілька варіантів. Для тих, хто приїхав на власному авто можна вибрати один з численних готелів в Запоріжжі.

Тим, хто полюбляє відпочивати дикуном, може сподобатись кемпінг «Сагайдачний» (позначка 4 на карті, координати: 47.851597, 35.087302) навпроти острова Хортиця на території клубу «Байдарка». За один намет в 2019 році треба було заплатити 100 грн.

Але є і безкоштовний варіант для тих, хто хоче себе відчути справжнім козаком і провести ніч безпосередньо на острові. Це туристичний пляж і кемпінгова зона на Хортиці (позначка 5 на карті). Далі на карті вказані місця розташування вказаних об’єктів.

Розташування кемпінгів Розташування кемпінгів

Отже, на острів заїхали, де будемо ночувати розібрались, гайда тепер розглядати історичні пам’ятки.

Скелі Лазні, скеля Верхня Голова та Змієва печера





Скелі Лазні названі так, тому що по них дуже цікаво лазити. Так, не смійтеся – проста і красномовна назва. Ці скелі простягаються від Арочного мосту до скелі Верхня Голова.

Скелі Лазні Скелі Лазні

Прогулюючись по місцевості, можна помітити, що скелі мають безліч ходів і спусків до Дніпра. Тут є і сходинки, і зручні виступи, і пласке каміння. Постійно знаходяться відчайдухи, які випробовують свою вправність на цих скелях. Вони не надто складні і їх можна подолати без особливого альпіністського спорядження, але й про небезпеку не варто забувати.

Скелі на північній частині острову плавно знижуються на південь, а біля плавнів взагалі уходять під землю. На самій північній точці Хортиці скелястий виступ назвали Верхньою Головою. Всього на острові є три скелясті виступи, що іменують «головами». Середня Голова – плоска скелі посередині Хортиці, а Нижня Голова в південній частині. З Верхньої голови відкривається чудовий вид. Тут розташований пам’ятник «Кам’яна баба».

«Кам’яна баба» на скелі Верхня Голова «Кам’яна баба» на скелі Верхня Голова

Скеля Верхня Голова має ще одну цікаву особливість. Приблизно посередині між верхнім плато і водою можна побачити розлом. Ця тріщина має метрову ширину, висоту близько п’яти метрів і глибину чотири метри. В різні часи тут були знайдені сідло, сукна і зброя козацьких часів.

Змієва печера Змієва печера

Дістатись печери без спеціального обладнання і особливої підготовки неможливо. Печера знаходиться над водою на достатній висоті, з верху спуск також ускладнений стрімкою вертикальною стіною. Як туди потрапляли свого часу козаки – залишається загадкою і причиною, щоб пишатись вправністю козацького роду.

Чому печеру назвали саме Змієвою? За змістом давньої легенди, згідно якої в печері жив великий Змій, який вилітав щоночі і освітлював Дніпро яскравим світлом. Розповідають, що це легенда ще з часів козацтва, але як воно насправді було – ніхто не знає. Можливо це все додумано сучасниками заради особливої атмосфери.

Скеля Верхня Голова має свою історію. Існує версія, яка ніяк не доведена, тому також важко говорити про її стовідсоткову вірогідність, що в 972 році саме на цій скелі пройшов останній бій князя Святослава, де він і загинув. Є ще інші версії, що свідчать про загибель Святослава на території Дніпровських порогів, що розміщені десятками кілометрів вище по течії Дніпра.

Звісно острів Хортиця має величезний архів історичних подій, це дуже цікаво, але нажаль точне відтворення минулого – дуже складна річ. Трохи змінивши геолокацію, покажу вам світлину, що була зроблені в Вознесенівському парку в Запоріжжі.

Пам’ятник князю Святославу Ігоревичу Пам’ятник князю Святославу Ігоревичу

Урочище Січові Ворота

Урочище Січові Ворота – це масивна гранітна скеля, що немовби розділяє стрімкі потоки Дніпра на скелястий Старий Дніпро між Хортицею і правим берегом та широкий і просторий Новий Дніпро між лівим берегом та островом.

Свою голосну назву урочище дістало знову ж таки завдяки легендам. Кажуть, що лише в цьому місці можна було потрапити на Січ. Козаки, що йшли у походи повертались через це місце і їм казали, що іншого проходу на Січ немає. Ворог, що не знав про особливості місцевості потрапляв у пастку вартових, що охороняли прохід.

Є ще одна цікава легенда, згідно якої через урочище перекидали величезний стовбур, старанно обмазаний салом. Ті, хто хотіли вступити до війська запорозького мали з зав’язаними очима пройти по колоді не впавши. Хто не був таким вправним – падав до низу, до його ловили в розташовані сітки. Невдахам пропонували прийти наступного року більш готовими до козацького строю.

Урочище Січові Ворота Урочище Січові Ворота

В цьому місці можна спуститись до Дніпра, відчути прохолоду навіть в спекотній літній день, помилуватись Дніпром і з захопленням оглянути скелю, що з цього місця здається височить, аж до неба.

Тарасова стежка і флагшток

Ох який же затятий мандрівник був наш Тарас Шевченко. Майже всюди є якесь історичне місце пов’язане з поетом. Тарасова стежка на острові Хортиця оформлена гранітними стелами з частинами творчості поета про Хортицю і Запоріжжя.

Ця мальовнича пішохідна стежка має багато цікавих фактів, які можна послухати, замовивши 45-хвилинну екскурсію. Вздовж стежок, якими ходив Шевченко розташовані лавки на яких можна відпочити і помилуватись видами на Дніпро.

Січові Ворота, Верхня Голова, Тарасова стежка і Флагшток Січові Ворота, Верхня Голова, Тарасова стежка і Флагшток

Флагшток на Високому пагорбі є найвищим в Україні (35 метрів, майже 12-ти поверховий будинок). Тільки уявіть собі, що прапор на флагштоці має площу 50 квадратних метрів. Його встановили в 2011 році на честь 20-ої річниці незалежності України. Сам Високий пагорб був відсипаний у 1983 році, коли відривався котлован для будівництва Музею історії запорозького козацтва. Землю було вирішено не вивозити з острова, а утворити насип з якого можна було б милуватись краєвидами Хортиці.

Флагшток з прапором України Флагшток з прапором України

Радіус огляду з насипу складає більше десяти кілометрів в будь-якому напрямку. На жаль в 2019 році музей було зачинено на реекспозицію. Сподіваємось, що в майбутньому ми ще навідаємось до нього.

Територія біля музею поряд з Високим Пагорбом Територія біля музею поряд з Високим Пагорбом

Кромлехи та язичницькі святилища

Кромлехи – це давня споруда, що виконана з продовгуватих каменів, що поставлені вертикально один до одного, утворюючи коло або овал. Призначення таких споруд не зовсім відоме, припускається їх ритуальне застосування для утворення замкнутого священного простору під відкритим небом.

Під час будівництва комплексу «Запорізька Січ» відкопали величезну групу кромлехів та кам’яних закладок. Ці язичницькі святилища досить непогано збереглись, адже їм понад 5,5 тисяч років.

Кромлехи під час розкопок Кромлехи під час розкопок

Сьогодні ці кромлехи відтворені на існуючій поверхні в своєму первозданному виді. Відтак їх може оглянути кожен відвідувач.

Окрім цього комплексу, що зберігся з мідного віку на території Хортиці багато окремих кромлехів і язичницьких святилищ. Найбільше з них датоване II тисячоліттям до нашої ери – Святилище-обсерваторія.

Святилище-обсерваторія Святилище-обсерваторія

Також нам сподобалась інтерактивна карта-путівник по острову Хортиця для пристроїв на платформі Android (Мапа Хортиці), бажаючим більше детально ознайомитись з подібними локаціями рекомендую скачати.

Окрім різних дерев’яних, кам’яних культових споруд і скіфських святилищ в додатку можна знайти інформацію про всі інші пам’ятки історії, що розміщенні на Хортиці.

Стародавній Маяк та пам’ятник козаку Мамаю

На східному узбережжі острова видно багато валунів у водах Дніпра. Але один із них має особливе значення. На карті він позначений цифрою 6. У цьому камені зроблений отвір діаметром 30 см. Глибина отвору 50 см. Запорізькі краєзнавці стверджують, що це праобраз нинішнього маяку.

Стародавній маяк і пам’ятник козаку Мамаю на мапі Стародавній маяк і пам’ятник козаку Мамаю на мапі

Використовували цей камінь таким чином. В отвір заливали горючу рідину і підпалювали. Вогонь, що підіймався видно було здалеку. Справжнє призначення може бути будь-яким. Можливо так подавали сигнали про наближення ворога тим, хто вартує на суші. А може це вогонь сповіщав про наближення до скелястої частини Дніпра.

Стародавній маяк Стародавній маяк

На карті позначкою 7 помічений пам’ятник козаку Мамаю, що встановлений на Хортиці у 2009 році. Здавна художній образ Мамая вважався захисником від завойовників, його наділяли різними надприродними здібностями. Одна із версій говорить, що людина, яка стала прообразом козака Мамая народилась у 1509 році. Тож пам’ятник встановили на честь його 500-річчя.

Гранітний козак Мамай Гранітний козак Мамай

Скульптура важить сім тон. Поряд розміщена стилізована карта острова з написом: Хортиця.

Стилізована табличка з написом: Хортиця Стилізована табличка з написом: Хортиця

Острів Байди або Мала Хортиця

Острів Байди, який по-іншому ще називають Малою Хортицею – це невеликий острівець у водах Старого Дніпра. Острів має довжину 570 метрів і ширину 160 метрів. Острів Байди називають молодшим братом Хортиці. А все тому, що він не лише формую нагадує старшого брата, але й повністю повторює його ландшафтну будову.

Схожість феноменальна. Північна частина найвища та скеляста, центральна частина вкрита степом, а південь острова укритий пониженим плавневим лісом. На острові до сьогоднішнього часу збереглися залишки бойових укріплень.

Зараз на острові знаходиться база відпочинку. Пам’ятаємо, що на воду забороняється самовільно спускати будь-які плавучі засоби. Протока між Хортицею та островом Байди не широка тому бажаючі можуть просто перепливти на острівець. А в особливо засушливий період, коли рівень води в Дніпрі суттєво знижується, можна навіть перейти убрід.

Острів Байди або Мала Хортиця Острів Байди або Мала Хортиця

Степ і балки на Хортиці

На сьогоднішній день степ – це рідкісний вид ландшафту, що відступає внаслідок людської діяльності. На Хортиці в деяких місцях степ зберігся в своєму первинному вигляді. Близько десяти гектарів першостепу, вкритого рослиною ковила, що найбільш характерна для такого місця.

Восени, коли ковила розквітає, степ перетворюється на срібне море, що лагідно гойдається вітром. Тут можна на власні очі побачити якими були степи України сотні років тому.

Ковила в степу Ковила в степу

В степу Хортиці є декілька протоптаних доріжок, якими можна прогулятись і насолодитись безкрайнім пейзажом.

Поціновувачі дикої природи на Хортиці порадуються різноманітним балкам і полянам. З проміж багатьох можна виділити Совутину балку, балку Генералку, Громушину балку, Наумову балку, Музичну балку та поляну Кохання.
Всі ці природні окраси мають безліч стежок і атмосферних місць, де можна відпочити і зробити якісні світлини. В багатьох балках можна знайти струмки і гранітні валуни.

Музична балка Музична балка

Наумова балка Наумова балка

Продовження оглядової екскурсію по острову Хортиця читайте в наступній статті, де буде описано центральну частину заповідника.

Категорія: Подорожі  Теги:
Залишити коментар

Для спамерів: Всі html теги відключені. Коментарі з посиланнями не публікуються.

;) :| :x :sad: :roll: :oops: :o :idea: :evil: :cry: :cool: :arrow: :P :D :???: :?: :-) :!: 8O