Знайомство з горами Кіпру

Знайомство з горами КіпруНещодавно ви мали змогу прочитати матеріал про знайомство з морем Кіпру і ось продовження мандрів цією дивовижною країною. Сьогодні мова піде про гори. Тут є свої водопади, озера, дуже цікава флора, трошки поговоримо про фауну.

Окремо варто розповісти про виноградники та виготовлення вина. А ще на вас чекає незвична міні-екскурсія в дуже старовинний чоловічий монастир, де знаходиться Кіккська Ікона Божої Матері, яку написав сам апостол Лука. Але про все по порядку.

Що собою представляють гори Троодос
Так, ми вже знаємо, що Кіпр – це абсолютне тепло і ніякого холоду. Звісно сонячні дні мають перевагу (близько 340 днів на рік), але взимку частина Кіпру стає зовсім іншою і незвичною. В горах Троодос випадає сніг і Кіпр перетворюється на гірськолижний курорт.

Тим, хто змерз можна з гір спуститись до моря і там відігрітись. Тому що взимку температура повітря біля моря на Кіпрі приблизно 16-18°С, іноді доходить до 20°С. Ночі досить холодні – приблизно 7-10°С. Взимку настає пора дощів на Кіпрі, яка триває не довше двох тижнів.

Наша поїздка в гори Троодос була запланована на червень. Навкруги спека, але гори зустрічають помірним та спокійним кліматом. Тут досить комфортно, не беручи до уваги підйом на висоту. Максимально нам вдалось виїхати автобусом на висоту до 2000 метрів над рівнем Балтійського моря.

По дорозі ми зустріли цікаві краєвиди. Серед них кольорова гора з якої добувають корисні метали. Вона й виглядає не зовсім звично.

Гори, де добувають корисні метали Гори, де добувають корисні метали

Трохи далі дивує око озеро в горах. Мабуть це затоплений кар’єр, яких тут досить багато.

Озеро в горах Озеро в горах

Загалом гори Троодос – це гряда схилів з великою кількістю зелених дерев. Клімат сприяє.

Гори Троодос Гори Троодос

В горах розташовано дуже багато невеличких поселень. Зазвичай тут живуть лише пенсіонери, а молодь відвідує їх на вихідні. Але кожне село має свою розвинену структуру: пошта, крамниця, обов’язково церква. Кіпріоти досить набожні люди.

Є поселення, які включають в туристичні екскурсія. Тут життя вирує по-іншому. Багато крамниць з сувенірами, дешевше продають фрукти, які ростуть прямо тут.

Ми завітали в поселення Омодос, де є своя дуже гарна церква, акуратні вулички та багато крамниць. Ось подивіться на відео, як це виглядає.

Водоспади в горах Троодос

Всього на Кіпрі найбільш відомими вважаються три водоспади. Є ще декілька невеличких водоспадів, всі вони живописні та гарні, але в екскурсійних турах майже не згадаються. Серед маловідомих цікавий водоспад Парадісіон (Райський водоспад), що утворився взимку 2018-2019 років після шаленого та затяжного дощового періоду.

Каледонія – висота водоспаду приблизно 12 метрів. Мілломеріс – найбільший водоспад на Кіпрі (висота близько 15 метрів). Кантара – найменший водоспад – 8 метрів.

Водоспад Каледонія Водоспад Каледонія

Водоспад Мілломеріс Водоспад Мілломеріс

Водоспад Кантара Водоспад Кантара

Водоспад Парадісон Водоспад Парадісон

Цікаві рослини Троодоса

На Кіпрі є свої особливості також і в рослинному світі. Одним із таких є золотий дуб. І якщо, перше, що вам спало на думку – це ті козацькі дуби-велетні, про які у нас є окрема категорія, то ви помилились. Золотий дуб на Кіпрі – це рослина більше схожа на кущ, аніж на дерево.

Ціниться ця рослина звісно не своєю деревиною (яка там може бути деревина у куща?), а своїм вмінням швидко відновлюватися після пожежі. Окрім цього рослина має розлоге коріння, яке на диво гарно вплітається в гірський рельєф і скріплює його.

Так виглядає кіпрський дуб Так виглядає кіпрський дуб

Досить часто в горах Троодоса зустрічається суничне дерево. Його стовбур та гілки мають яскраво рожевий колір, а плоди абсолютно їстівні. Це одне з диких дерев в горах, на якому ростуть їстівні плоди.

Рожевий стовбур суничного дерева Рожевий стовбур суничного дерева

Цікавих рослин на Кіпрі дуже багато, серед них варто згадати рожкове дерево, яке слугує замінником кави та шоколаду. Це бобова культура з якої виготовляють шоколад, каву, сироп і безліч інших солодощів. Плоди дерева солодкі, нагадують стручки квасолі.

Плоди рожкового дерева Плоди рожкового дерева

По всьому Кіпру в багатьох місцях росте дуже гарна і квітуча, але отруйна рослина – Олеандр.

Олеандр - квітучий яд Олеандр – квітучий яд

А ще мене заворожило дерево, що досить часто зустрічається біля готелів. Я не знаю що воно таке і як його звуть, але виглядає це просто неймовірно. Якщо вам відома назва цієї рослини – обов’язково напишіть в коментарях.

Неймовірне невідоме мені дерево на Кіпрі Неймовірне невідоме мені дерево на Кіпрі

Флора на Кіпрі досить насичена. Є навіть такі рослини, які ростуть лише тут, але ми не зазіхаємо на лаври спеціалістів та любителів ботаніки, тому на цьому короткий опис рослин завершено, перейдемо до тваринок.

Гірська фауна

А от з тваринним світом на Кіпрі, особливо в горах все дуже не просто. Єдине створіння досить великих розмірів – це муфлон. Така собі суміш кози і барана.

Муфлон Муфлон

Зустріти в горах його не просто. Тварина дуже полохлива. Єдине місце, де найбільша ймовірність побачити цю тварину – зворотна сторона монет, що виготовлені на Кіпрі. Муфлон – є одним із символів країни.

Іншим символом є звичайний ослик, який в дикій природі не зустрічається. Раніше їх вирощували для пересування, тому й дороги в горах такі вузесенькі. Але з тих часів, коли Кіпр став однією з колоній Англії сюди було завезено перший автомобіль, тому й пересування на віслюках – залишилось лише як вид туристичної розваги.

Кажуть, що ще в горах бігають лисиці, зайченята та їжаки. Будь де можна зустріти ящірок, а ще попадається справжнісінький хамелеон.

Дуже горда і поважна ящіркаДуже горда і поважна ящірка

Більше ніяких цікавих тваринок тут немає (я не беру до увагу різних жабенят та інших земноводних). Але є багато змій. Всього нараховують близько дев’яти видів змій, три з них отруйні. Найнебезпечніша змія на Кіпрі – гюрза.

Гюрза Гюрза

Змії можуть трапитись де завгодно, не тільки в горах. Тому в дикій місцевості краще не лізти в чагарники і не ходити там, де немає чіткої дороги або хоча б невеличкої стежки. Коли на вас вилетить змія, пізно буде розбиратись отруйна вона чи ні.

Виноградники та вино в горах Троодос

В горах найбільш сприятливий клімат (волога, коротка, м’яка зима та довге і жарке літо) для вирощування винограду. Так, маленькі виноградники тут зустрічаються дуже часто. Також багато приватних виноробень.

Історично так склалось, що вино з Кіпру мало велике поширення в давні часи. Відомий факт, що в період, коли Кіпром володіла Франція, вино з острову постачалось майже до кожного знатного маєтку франків. Вже тоді відомим став напій Куммандарія.

Але після 1571 року, коли Османьска Імперія захватила острів – виноробні прийшли до занепаду, оскільки іслам забороняє вживання алкоголю. Після цього періоду на Кіпрі виготовляли відвертий «шмурдяк», який і вином назвати важко.

Біля входу до приватної виноробні Ламбурі Біля входу до приватної виноробні Ламбурі

Сьогодні ця індустрія знову розквітає. Сучасні виноробні мають все для розвитку. Тому сьогодні кіпрська Куммандарія знову набуває свого неперевершеного смаку. А після того, як на острів завезли відомі французькі сорти винограду, такі як Каберне, Карін’ян, Гренаш і Шардоне – навіть найбільш вибагливі гурмани зможуть насолодитись смаком місцевого вина.

Кіккський монастир високо в горах
Добираючись екскурсійним автобусом до Кіккського монастиря нас дивували гірські пейзажі. Пропоную і вам долучитись до цієї краси, переглянувши відео.

І ось нарешті далеко в горах видніється дзвіниця монастирю. Ми майже приїхали.

Дзвіниця Кіккського монастиря Дзвіниця Кіккського монастиря

Повна назва монастирю така: Святий Царський Ставропігіальний Кіккської Ікони Божої Матері Монастир. Це діючий чоловічий монастир, але він відкритий для туризму та паломників. Ставропігіальний монастир вважається тому, що він не залежить від церковної єпархії і має повне самоуправління.

Царським монастир називають тому, що заснований він на кошти візантійського імператора Олексія Комніна в XI столітті. Основна реліквія монастирю – Ікона Кіккської Божої Матері, яка написана була в I столітті апостолом і євангелістом Лукою.

Легенда монастирю говорить, що Константинопольський намісник прогулюючись горами заблукав і несподівано дійшов до печери, де молився відлюдник Ісайя. Намісник наказав провести його до палацу, але Ісайя був настільки далеко в своїх думках та молитвах, що не помітив вельможу і ніяк не відреагував на його запит. За це відлюдник був жорстоко покараний охоронцями вельможі за його наказом.

Коли намісник таки дістався дому, то несподівано захворів з повним паралічем. Згодом він зрозумів, що це йому покарання за несправедливе і жорстоке побиття відлюдника. Прийнявши покаяння до відлюдника відправили гонців з пробаченнями.

Ісайя чекав на гостей, тому що йому з’явився сам Бог і сказав, що це все частина Божої волі і в знак прощення він має попросити у намісника привезти до Кіпру Ікону Діви Марії, написану Лукою. Прибувши до палацу Ісайя вилікував намісника і розповів йому про своє проведіння. Коли намісник почув ці слова – він дуже засмутився, адже не знав, як виконати цю волю.

Вони разом поїхали до Константинополя і поки намагались отримати аудієнцію імператора до них дійшла звістка про те, що його донька захворіла тою ж хворобою, що і намісник декілька місяців тому. Імператору був представлений Ісайя, який згодом зумів вилікувати дівчину.

За цей вчинок імператор обіцяв будь-яку нагороду, але Ісайя мав рішуче прохання: привезти ікону на Кіпр. Імператор дуже не хотів віддавати реліквію, тому зробив дві абсолютні копії і поставивши їх поруч, сказав: обирай, яка з цих ікон поїде з тобою до Кіпру.

Кіккська Ікона Божої Матері закрита покрівцем і її копія поруч Кіккська Ікона Божої Матері закрита покрівцем і її копія поруч

Ісайя довго вагався, поки не побачив, що на одну з ікон сіла маленька бджілка. Він вирішив це особливим знаком, вибрав саме цю ікону і не помилився. До Кіпру поїхав оригінал, а копії залишились у Константинополі.

Розлючений Імператор наказав закрити ікону покрівцем, вважаючи, що прості люди не достойні дивитись на лик Божої Матері. Хоча це була проста гординя, ікона й досі закрита покрівцем. Історично відомо, що покрівець декілька раз знімали і звіряли з копією. Письмово підтверджена повна ідентичність.

Коли реліквія була з урочистою процесією принесена в монастир, здавалось навіть тутешні дерева схиляють свої крони на знак пошани. На сьогодні відомо, що монастир спалахував у пожежі чотири рази, але кожного разу Ікона Божої Матері залишалась цілою і неушкодженою. Ікона являється чудотворною і безліч паломників приходять до Милостивої Кіккської Божої Матері за сціленням і отримують його по вірі своїй.

Внутрішня територія монастиря Внутрішня територія монастиря

Стіни і стелі мають численні розписи Стіни і стелі мають численні розписи

Один із символів Православ’я – пелікан Один із символів Православ’я – пелікан

Чому саме пелікан являється одним із символів Православ’я? Тому що він в скрутну годину має здатність відривати куски свої плоті, щоб нагодувати свої чада. Красномовна паралель з жертвою Ісуса Христа, який був розп’ятий, жертвуючи свою плоть заради спасіння всього людства.

Архітектурні рішення монастиря Архітектурні рішення монастиря

Задній дворик монастиря Задній дворик монастиря

До речі основний і задній дворик розташовані на різних рівнях і сполучені сходовими маршами. Перше враження від території досить незвичне і шалене. Тут варто побувати не тільки віруючим православним людям, а й пересічним туристам.

Мозаїка на стінах Мозаїка на стінах

Як-то кажуть у чужий монастир не лізуть зі свої уставом. В цьому монастирі заборонено заходити чоловікам та жінкам з відкритими колінами, тому при вході тим, хто не взяв з собою запасного одягу, пропонують одягти спеціальні халати.

Халати для туристів Халати для туристів

І чоловіки, і жінки проходять до монастирю з непокритою головою. В центральній частині монастирю є кімната, де раніше проводився обряд Хрещення. Нині там знаходяться мощі святих та великомучеників. Це найбільше зібрання святих мощів, яке тільки можливо уявити.

Також в монастирі знаходиться музей, який вражає своїм багатством і красою. Навіть, якби в музеї не було жодного експонату, до нього неодмінно варто було б зайти. Підлога викладена з мармуру та граніту різних кольорів, а стелі облицьовані горіховим деревом та листовим золотом.

В музеї Кіккського монастиря В музеї Кіккського монастиря

Проводити зйомку всередині монастирю заборонено, тому залишу для вас лише короткий огляд навколишньої території монастирю.

Висновок після екскурсії

Це був день незабутніх вражень. Ви розумієте, що світлини та відео не покажуть всієї насиченості і атмосфери, що панує в горах Кіпру. Сюди потрібно їхати і милуватись. Благо є на що подивитись і куди поїхати.

Бажаю всім приємних подорожей і слідкуйте за нашими публікаціями. Попереду багато цікавого.

Категорія: Кіпр
Залишити коментар

Для спамерів: Всі html теги відключені. Коментарі з посиланнями не публікуються.

;) :| :x :sad: :roll: :oops: :o :idea: :evil: :cry: :cool: :arrow: :P :D :???: :?: :-) :!: 8O