Замок Курісів на Одесщині

Замок Курісів на ОдесщиніЯк на один день потрапити в славне минуле України, в далекий XIX вік? Для цього не потрібно винаходити машину часу, для цього досить подорожуючи, наприклад, до моря, заїхати в селище Курісове Одеської області. І що там такого цікавого може бути в селі, обурено запитаєте ви і будете неправі. Там існує справжнє вікно в минуле, яке дозволить вам потрапити в стародавні часи, Палац-Садиба Курісів.

Замку більше двохсот років і він має неповторну та загадкову архітектуру, яка зачарує вас. І це не випадково— в його декорі вдало поєднуються елементи готики, мавританського та ренесансного стилів. Сам палац зведений з камню-ракушняку і витягнутий зі сходу на захід.

Архітектура замку Архітектура замку

А скільки легенд зберігають його старі стіни. Почнемо з першого власника та будівельника замку Івана Онуфрійовича Куріса, особистого ад’ютанта і сподвижника відомого полководця А.В. Суворова. Згідно з переказами, що дійшли до нас, в бою з турками  в околицях урочища Балай винахідливий і спритний Куріс врятував життя і честь Суворову, передавши йому свого скакуна коли під командиром вбило коня і над ним нависла небезпека бути полоненим яничарами. В знак вдячності Суворов подарував, відвойовані у ворога навколишні землі, звелівши своєму рятівникові об’їхати верхи стільки степу скільки він зможе і захоче взяти.

Іван Іраклійович Куріс Іван Іраклійович Куріс

Його онук — Іван Іраклійович Куріс, здобув собі славу одного з найбільших відомих колекціонерів та меценатів Російської імперії. Стіни його палацу були прикрашені справжніми шедеврами світового мистецтва, так зокрема картинами таких всесвітньо відомих майстрів як Буше, Ван Дейк, Мурільо, Альбрехт Дюрер, Ганс Гольбейн, Філіппіно Ліппі.

Він перетворив замок на справжній причорноморський Лувр, зібравши в його стінах унікальні речі: багатющу збірку шедеврів античної давнини, добру підбірку нумізматичного і філателістичного матеріалу, книги з бібліотек царствених осіб, рукописи, європейські антикварні меблі, гравюри тощо. Багато речей зі своєї колекції Іван Куріс подарував музею Одеської спілки та старожитностей, в тому числі шаблю О.В.Суворова, яка дісталася йому від діда.

Серед місцевих жителів ходить легенда про те, що десь існує вхід до підземелля. Нібито там захована значна частина колекції предметів мистецтва Івана Куріса. Так це чи ні, достеменно невідомо. Принаймні, поки що скарб не знайшли. Можливо це вдасться вам, якщо ви тут побуваєте?

На жаль час не пощадив замок, спочатку його розграбували під час Жовтневої революції. Потім, під час другої світової війни, там перебувала румунська комендатура. Румуни розікрали усе — вивезли при відході що можна і не можна: старовинні дзеркала, дубові двері, навіть паркет повідривали і позабирали. Ніби цього замало, в 1990 році в маєтку Курісів трапилась пожежа. Літньої ночі вибухнула гроза, в замок вдарила блискавка і до ранку він вигорів вщент. Ось така сумна історія.

Реставрація маєтку
Але і зараз там є на що подивитися. Ви можете стати свідком нової історії замку Курісів— реставрації маєтку. Для уявлення про грандіозність масштабу запланованих тут робіт вам цікаво буде знати, що кубічний обсяг замку становить 20 тисяч метрів, а площа забудови дорівнює 2100 м2.

До реставрації До реставрації

Після реставрації Після реставрації

Після реставрації окремих елементів Після реставрації окремих елементів

Фрагмент стіни після реставрації Фрагмент стіни після реставрації

За вхід приготуйте по 50 гривень, дітям до 6-ти років безкоштовно. Ходити дозволяють всюди, тільки потрібно бути обережним, а дітей тримайте за руки. До речі старовинний палац розкриває свої секрети далеко не відразу. Наприклад, якщо дивитися на будівлю з головного входу, то видно лише два поверхи. Насправді це не так.

У палаці є ще й підвал по висоті рівний цілому поверху. А так як замок розташований на схилі, то з іншого боку підвал виглядає як повноцінний перший поверх. Подібні «обмани» зору властиві для пам’ятників архітектурного романтизму.

Головний вхід до замку Головний вхід до замку

Замок з іншого боку Замок з іншого боку

До речі, на фото, ліворуч від північного входу до садиби, стрілкою окремо виділено димохід. І це не просто так. Димохід був створений у післявоєнні роки та укривав за собою ще одну таємницю замку Курісів. Раніше колись водостоки даху були прикрашені головами готичних химер. В подальшому вони були обезголовлені невідомими вандалами і ніяких ескізів не лишилось.

Єдиною і як з’ясувалося виправданою надією, був водостік замурований в цегляний димохід. Після того як димохід розібрали під час реставраціїї, там було виявлено уціліла химера. Наразі завдяки цьому щасливому випадку реставратори зможуть відновити втрачені голови на інших водостоках.

Водостік-химера Водостік-химера

Також привертає увагу монументальний дворянський герб Курісів на фасаді замку. Він майстерно вирізаний в камені, по низу видно девіз роду – «да будеть правда».

Герб Курісів Герб Курісів

Ще можна заглянути у великий підвал маєтку,він схожий на справжній лабіринт. Але майте на увазі, там дуже темно і я рекомендую вам заздалегідь запастися ліхтариками, або іншими джерелами світла. Як не дивно, нам вдалося використовуючи спалах на фотоапараті, зробити досить пристойні знімки підземних приміщень. Як би я не був там особисто, то не повірив би що знімки зроблені у повній темряві, а не десь при яскравому освітленні.

Фото підвалу Фото підвалу

Арочний ансамбль у підвалі Арочний ансамбль у підвалі

З підвалу замку можна потрапити до вежі, але оскільки всі сходини знищені, піднятися на верх вам не вдасться.

Вежа та зниклі сходини Вежа та зниклі сходини

Якщо ви приїхали на екскурсію з дітьми, то для них буде цікавим поспостерігати за ось такими величезними пташками)))

Загалом палац Курісів поки що місце не особливо популярне, тому тут ви навряд чи зустрінете багато туристів, але для мене це більше плюс, а ніж мінус. Адже тут можна вдосталь пофотографуватися і насолодитися відсутністю гамірливого натовпу. Ось вам, на підтвердження моїх слів та на останок, ще декілька фотографій маєтку Курісів.

Стан фасаду замку Курісів у 2019 році Стан фасаду замку Курісів у 2019 році

Стан інтер'єру замку Курісів у 2019 році Стан інтер’єру замку Курісів у 2019 році

Категорія: Подорожі  Теги:
Залишити коментар

Для спамерів: Всі html теги відключені. Коментарі з посиланнями не публікуються.

;) :| :x :sad: :roll: :oops: :o :idea: :evil: :cry: :cool: :arrow: :P :D :???: :?: :-) :!: 8O