Дерево-патріарх біля Тригір’я

Дерево-патріарх біля Трихгір'яМи продовжуємо наш цикл статей, які знайомлять читачів сайту з легендарними та стародавніми деревами України. Інші народи також ставляться до цих велетнів з пошаною та повагою. Так наприклад з латинської мови їхня назва перекладається як “гарне дерево”. Ви вже напевно здогадались, що це за гарні дерева і як вони називаються на нашій мові? Звісно це улюбленці наших козаків – дуби.

Сьогодні ми розповімо про найстаріший дуб Житомирської області, який знаходиться біля села Тригір’я. Він росте на правому березі річки Тетерів, на горі біля греблі. Якщо ви знайшли греблю, то десь там поряд і є герой нашої статті. На всяк випадок, ось координати дубу: 50.1156, 28.2302.

Фото греблі Фото греблі

Розміри дерева

Окрім того, що дерево стоїть на підвищенні, воно ще й і найвище серед інших місцевих дубів. Його висота складає близько 33 метрів. За що дуб і страждає – мало не щороку він потрапляє під удари блискавки. Проте на радість людям велетень мужньо тримається і не зважає на вибрики долі. Дерево настільки високе, що цілком сфотографувати не можливо. Поряд з деревом, для уяви масштабу ми зняли людину.

Фото стовбура Фото стовбура

Тільки щоб обхопити цей величезний стовбур вам знадобиться десь біля чотирьох-п’яти чоловіків. Діаметр крони лісового велетня становить 11,6 м.

Фото крони Фото крони

Крона зблизька Крона зблизька

Дерево не тільки найвище, ще його вік складає понад 590 років. Визначити вік дерева дуже просто і ми вас цьому навчимо. Можливо це стане у нагоді нашим читачам, щоб визначити вік дерева, яке росте саме у вашій місцевості. Для цього ми скористаємось формулою L = K * C. Де L – це вік дерева, К – це спеціальний коефіцієнт, та С – обсяг по колу стовбура дерева. Для визначення коефіцієнту вашого дерева дивіться табличку унизу, а для дуба він становить рівно одиницю. Обхват стовбура становить 580 см. Тобто 580 * 1 = 580 років. Так це не 590 років, як вказано на дошці біля дуба, але дуже близько.

Табличка з коефіцієнтамиТабличка з коефіцієнтами

Ще зважте на те, що після 600-700 років дуб починає рости повільніше. І за сто років може збільшуватись у обсязі не на 100 см, як у молодості, а десь в середньому 60 см за століття.

Легенди та перекази

Звісно навколо такого прадавнього дерева не може не бути легенд. За однією з них, притулившись до дуба можна зарядитись енергією на цілий рік. Увага, при цьому багато хто з відвідувачів відколупує шматок кори собі на згадку. Будь ласка ніколи так не робить. “Для вас це дрібниця, а для дерева – то важка травма”, — попереджають лісники.

Дуб без кори Дуб без кори

Дерева не відступають, вони вмирають стоячи! Дерева не відступають, вони вмирають стоячи!

За іншою легендою, під цим Дубом відпочивав сам Богдан Хмельницький. Як не дивно, а ймовірність правдивості цієї легенди дуже велика. За історичними даними, в першій половині XVII століття гетьман відвідував Тригірський чоловічий монастир, який знаходиться неподалік. Тож принаймні вже поряд він був.

Хмельницкий біля дуба Хмельницкий біля дуба

Закінчення

На жаль наш час спливав і ми були змушені завершити своє знайомство з лісовим патріархом. І на останок невеличкий бонус для тих, хто дочитав до кінця статті, ще декілька світлин. Якщо спуститись униз до берега, то ви зможете помилуватись ось таким гарним краєвидом місцевої річки та сфотографувати міст.

Гідровузол "Дениші" Гідровузол “Дениші”

Берег річки Тетерів Берег річки Тетерів

Категорія: Козацькі Дуби  Теги:
Залишити коментар

Для спамерів: Всі html теги відключені. Коментарі з посиланнями не публікуються.

;) :| :x :sad: :roll: :oops: :o :idea: :evil: :cry: :cool: :arrow: :P :D :???: :?: :-) :!: 8O