Військово–історичний музей “Скеля” в Коростені

Військово–історичний музей “Скеля” в КоростеніНещодавно ми побували у місті Коростень, там відбувся XI Міжнародний фестиваль дерунів. Дійство це пройшло в Древлянскому парку, в якому ми натрапили на дуже цікаве і незвичне місце. Це військово-історичний комплекс «Скеля».

Назва музею не випадкова. Основною експозицією є підземний комплекс, що розташованій у справжній скелі. Це дійсно масштабне місце, справжнє призначення якого досі не встановлено. А все тому, що будівництво відбувалось у повній секретності.

Вхід до музею Вхід до музею

Найімовірніша версія стверджує, що це укріплення було запасним командним пунктом Коростенського укріпленого району. Збудований комплекс в 1934-1937 роках під керівництвом генерала Карабишева. Загадковості комплексу надає відсутність документів або яких-небудь схем внутрішнього планування. Всі креслення знаходяться в Росії під грифом «цілком таємно» і забороною розголошення на 100 років.

Відвідати музей можна з 10 ранку до 17 вечора, перерва на обід з 13 по 14 годину. У понеділок та вівторок вихідний. Ціна на вхід зовсім символічна і становить 20 гривень. Дуже раджу обов’язково замовити екскурсію, тому що самостійний огляд не розкриє вам всіх таємниць.

Військовий комплекс не обмежується лише «Скелею». Поряд ви побачите майданчик з військовою технікою, яку теж варто оглянути. Це здоровезні металеві машини, які створювали історію в роки Другої світової війни.

Військова техніка біля входу до «Скелі» Військова техніка біля входу до «Скелі»

Майданчик військової техніки та озброєння заснований в 2007 році. Тут розміщені танки, БТР, БМП, різноманітні гармати тощо.

Цікаві факти про військово-історичний комплекс «Скеля»
Відразу на вході розумієш масштаб цієї споруди. Працівники музею стверджують, що комплекс здатний витримати будь-який напад, в тому числі ядерний удар. Над укріпленням залягають 18 метрів природної скелі, стіни і покриття вбудованої споруди виконані з міцного високоякісного бетону завтовшки 1,5 метри.

У найвищій точці над військовим схроном 40 метрів граніту, піску і п’ять рівнів добре замаскованих металевих сіток. Саме ці металеві сітки забезпечують захист від падіння авіаційних бомб.

Масивні монолітні конструкції на вході Масивні монолітні конструкції на вході

Будівництво комплексу, скоріш за все, було вирішено провести саме в цьому місці, оскільки скеля мала вже готові проходи, які могли зробити ще давні жителі – древляни.

Вхідні двері металеві і також масивні. Вони розраховані на те, щоб витримати потужну ударну хвилю. Відразу після входу ми попадаємо в шлюзову камеру, де відбувалась дезінфекція, якщо ззовні діє активна зона зараження.

Що цікаво в час будівництва бункеру ще не було ядерної зброї, але кімната для дезінфекції була розроблена разом із заходами проведення очищення військових від дії ядерної реакції. Мабуть нам не все відомо про час виникнення ядерного озброєння.

Загальновідома версія свідчить, що лише в 1938 році відкривають розщеплення ядра урану при поглинанні ним нейтронів. Саме з цього часу починається розробка ядерної зброї. А от сам бункер на цей час вже збудований і готовий до використання.

Коридор в приміщені бункеру Коридор в приміщені бункеру

Відомо, що бункер має три поверхи. Нижній поверх мав ходи під річкою Вуж, що розташована поряд і сполучався з військовим госпіталем на тому березі. Екскурсоводи розказують, що після бомбардування ходи були зруйновані, затоплені водою, як і сам перший поверх.

Після війни бункер був деякий час забутим. В цей час тут вільно розгулювали місцеві жителі, а оскільки бункер надзвичайно не простий – це було досить небезпечно. І наслідки такої небезпеки не забарилися. Одного разу в бункері загубились діти. Після трагедії було вирішено забетонувати доступ до першого та третього поверхів. Також забетонували всі інші небезпечні зони.

Потім бункер деякий час виконував роль будівлі цивільної оборони і лише в 2005 році утворився музейний комплекс «Скеля», який ми маємо змогу спостерігати зараз.

Звісно люди намагались в різний час дослідити закриті частини бункеру. Але товстий шар бетону, який виконаний без щебню (лише промитий річковий пісок та цемент) не дозволяє просто так потрапити в закриті приміщення. Без чіткого розуміння, що знаходиться за стінами, вчені побоюються чіпати бетонні стіни, а на дорогу техніку, що могла б «просвітити» стіни немає коштів.

Наразі ми маємо змогу споглядати 36 приміщень другого поверху. Про рівень секретності бункеру свідчить цікавий факт. Екскурсовод розповідає, що після відкриття комплексу одна з місцевих жительок на фотографіях музею впізнала свого родича. В їх сім’ї він вважався безвісті зниклим. А всі запити до відповідних органів закінчувались відповіддю, що такої людини взагалі не існувало.

План другого поверху музею План другого поверху музею

Цікаво, що план другого поверху, що зображений вище взятий з німецької книги 1942 року видання, в якій були зібрані детальні відомості майже про всі укріпленні райони. Німецько-радянська війна вражає роботою розвідки з обох боків. На хвилиночку – цілком секретний об’єкт і така детальна інформація про нього у ворога.

Система вентиляції, водопостачання та каналізації

Система інженерних мереж, зокрема вентиляції вражає своєю надійністю. З самого початку все працює на відмінно і не потребує ремонту. Ось так виглядає вентиляційна камера.

Вентиляційна камера Вентиляційна камера

В жовтий колір пофарбована вентиляція де відбувається очищення повітря від газів та радіоактивного пилу особливою системою фільтрів. З іншого боку в біло-блакитних кольорах пофарбовані ходи вентиляційної системи, за допомогою якої нагнітають свіже повітря в кожну кімнату окремо. Все працює, як годинник – варто лише ввімкнути систему.

Кажуть, що лише пару годин потрібно, щоб перевести бункер з музею до повноцінної військової споруди. Насоси працюють від електроенергії, але в разі виникнення проблем в системі вентиляції передбачені спеціальні ручки, що вставляють до валу двигуна. Таким чином вентилятор можна обертати ручним методом, забезпечуючи кімнати свіжим повітрям.

При автономній роботі бункера в середині створюється надлишковий тиск, щоб навіть через тріщини і шпарини в конструкціях заражене повітря не могло потрапити до кімнат. Надмірний тиск може бути небезпечним, тому в комплексі передбачені спеціальні клапани скидання тиску.

Клапани скидання надлишкового тиску Клапани скидання надлишкового тиску

Для водного забезпечення в бункері розроблена дуже непроста система водопостачання. Вода подається із автономної свердловини і наповнює велику ємність, яка із середина оздоблена сріблом. Вчені взяли проби цієї води, що перебувала у ємності багато років і визначали, що вона досі абсолютно чиста та придатна до вживання.

Система каналізації та дренажу також залишає чимало загадок. Автономна робота бункеру звісно передбачала каналізаційні викиди. Але скільки б дослідники не намагались їх відстежити – це ніяк не вдається.

Провели такий дослід. До води додали спеціальну речовину, що зафарбувала воду і пустили по каналізації. Ця пляма ніде не з’явилась, ні в поряд розташованій річці, ні в інших місцях. Без чітких креслень бункеру простежити складну систему інженерних мереж неможливо.

Екскурсія по кімнатах комплексу «Скеля»

Оскільки точних даних про приміщення немає, нам залишається лише здогадуватись про їх призначення і розглядати експонати, що представлені в кожній кімнаті. В основному тут розташовані предмети війни, що були знайдені в місцях проведення найзапекліших битв. Також можна побачити моделі воєнної техніки, реконструкції і макети воєнних подій.

Кімната зв’язку та кабінет Сталіна

Звісно будь-який бункер повинен був мати вузол зв’язку. Одна з кімнат бункеру точно має саме таке призначення, адже сюди підходять всі телефонні лінії. Працівники музею, для більшої реалістичності, помістили сюди манекен зв’язківця.

Кімната зв’язку Кімната зв’язку

Велика кількість прихованих телефонних ліній навколо комплексу говорить про неймовірно чітку систему зв’язку. Працівники музею кажуть, що всі лінії справні, але до Сталіна навряд чи вдасться додзвонитись. До речі про Сталіна. В бункері є приміщення, яке називають «Кабінет Сталіна».

Кабінет Сталіна Кабінет Сталіна

Навряд чи сам Сталін тут перебував, кімната просто для вищого керівництва. Цей кабінет цікавий тим, що це єдина кімната, що по факту займає два поверхи. З кабінету є вихід на таке собі горище, якщо його так можна назвати, але далі нас зустрічає забетонована стіна, яку знову ж таки ніхто не хоче чіпати.

Кабінет НКВС

Який же воєнний об’єкт без присутності Народного Комісаріату Внутрішніх Справ (НКВС)? Тому в бункері ми бачимо таку кімнату, але достовірних фактів немає, що вона знаходилась саме тут. Працівники зізнаються, що антураж в кімнаті реконструйовано по типовим приміщенням за відомими історичними матеріалами.

Кабінет НКВС Кабінет НКВС

Приміщення медпункту

Якщо бункер має все для автономної роботи, то тут також має бути кімната надання першої медичної допомоги. І вона таки є. Взагалі всі кімнати як дві каплі схожа одна на одну за конструкцією. Різниця тільки у призначенні і наповненні.

Кімната медпункту Кімната медпункту

Зал, присвячений Коростенському укріпленому району

В цьому залі розміщенні макети різних Довготривалих Оборонних Точок (ДОТ). Всі вони реконструйовані із справжніх воєнних споруд Коростенського укріпленого району. Наразі майже всі ці споруди зруйновані або перебувають в аварійному стані. Згадка про них залишається ось в таких музеях.

Макет ДОТ типу М-2 Макет ДОТ типу М-2

Особливістю цієї зали є незвичний експонат: частина справжнього ДОТу з кулеметом Максим. Кулемет спеціально був модернізований для ведення вогню із закритого приміщення. Стрілець не бачить куди веде вогонь. Сигнали йому подає коректувальник, а у кулеметника на підставці розміщені сектори обстрілу. Саме в такому зв’язку працювала система. Коректувальник вказує на необхідний сектор, а кулеметник направляє вогонь за вказівками.

Кулемет Максим для ведення вогню із закритого приміщення Кулемет Максим для ведення вогню із закритого приміщення

Зала цивільної оборони
В кожній залі ви можете знайти досить рідкі і незвичні експонати. В залі цивільної оборони зібрані різні дозиметри для вимірювання рівня радіації, а також велика кількість протигазів. Ви знали, наприклад, що існують спеціальні протигази для коней і собак?

Різні види протигазів Різні види протигазів

Також тут можна побачити протигази для снайперів (шульга чи правша – протигаз буде різним), протигази для солдатів, що поранені в голову а також незвична захисна сумка для немовлят віком до 1,5 років.

Дитяча захисна камера Дитяча захисна камера

Дозиметри Дозиметри

Інші приміщення зі зброєю та трофейними експонатами

В залах зі зброєю багато пістолетів, автоматів, кулеметів, які були на озброєнні, як у радянських так і німецьких солдат.

Стенди зі зброєю Стенди зі зброєю

Різні види пістолетів Різні види пістолетів

В залах з трофейними експонатами багато елементів, добутих з місця бойових дій. Незвичною є скляна фляга. В часи війни алюміній був досить дефіцитним матеріалом, тому фляги експериментально почали робити зі скла. Зрозуміло, що у використанні такі фляги мали суттєвий недолік, тому радянські солдати пристосували їх використовувати для коктейлю Молотова. Хоча й звичайні скляні пляшки йшли в хід пречудово.

Пляшка з коктейлем Молотова Пляшка з коктейлем Молотова

Трофейних експонатів чимало. Біля кожного можна затримуватись і розглядати речі військових, боєприпаси, різні прилади тощо. Залишу декілька світлин на цю тему, а все інше ви побачите самі, коли завітаєте до музею.

Стрілецькі боєприпаси Стрілецькі боєприпаси

Речі німецьких солдат Речі німецьких солдат

Міни Міни

Боєприпаси для важкої техніки Боєприпаси для важкої техніки

Зовсім нещодавно облаштували нову кімнату, в якій розміщують зброю, що застосовується нині у війні на території Донецьку та Луганську. Зброю передають волонтери. Тут також розміщений прапор України з численними підписами українських солдат.

Сучасна зброя Сучасна зброя

Військово-історичний музей «Скеля» приховує багато таємниць. Більшість із них досі нам невідомі. Це породжує багато пліток і хибних домислів. Але це аж ніяк не впливає на атмосферу в середині бункеру і велику кількість незвичних та цікавих експонатів, які варто побачити кожному.

Категорія: Музеї  Теги:
Залишити коментар

Для спамерів: Всі html теги відключені. Коментарі з посиланнями не публікуються.

;) :| :x :sad: :roll: :oops: :o :idea: :evil: :cry: :cool: :arrow: :P :D :???: :?: :-) :!: 8O