Бакота – українська Атлантида

Бакота - українська АтлантидаЄ на території нашої країни місця, які водночас вражають і змушують сумувати. Вражають своєю красою і наводять сумні думки історією. Сьогодні ми поговоримо про одне з таких місць – затоплене селище Бакота в Хмельницькій області.

Колись давно Бакота була столицею цілого краю, згодом тут утворився один з найдревніших православних чоловічих монастирів. Залишки Бакотського печерного монастирю можна знайти й досі.

Поселення Бакота
Невеличке село, що розрослось до розмірів містечка, а потім знову перетворилось на селище весь час свого існування було в складному становищі. Монголо-татарське нашестя, формування держави Данилом Галицьким, утворення кордону між Радянським Союзом та Румунією по лінії Дністра, друга світова війна поступово знищують поселення.

Бакотська затока Бакотська затока

Зараз ми спостерігаємо надзвичайно красивий вид з гірського схилу на Бакотську затоку, але менш ніж століття тому під сучасним рівнем води було розміщено селище Бакота (в XII-XIII ст. – місто Бакота – столиця Дністровського Пониззя).

Існує декілька версій утворення назви. «Бакота» – «Бокотей» – шматок хліба з румунської або «Бакота – бажане, чудове місце» («ба» – префікс, «кот» або «хот» – бажаний). Більшість вчених дотримується останньої версії.

Бажане, чудове місце Бажане, чудове місце

З тим, що це чудове місце важко не погодитись. Краєвид з Білої гори відкривається чаруючий. Ще на підступах розумієш, що це дивовижне місце, адже тут росте степова ковила –  рослина, яку ми зустрічали на острові Хортиця.

Степова ковила Степова ковила

На скелястому березі вдихаєш повітря на повні груди і відчуваєш себе птахом, перед очима постає вид на Бакотську затоку з висоти пташиного польоту.

Хвилястий берег річки Дністер Хвилястий берег річки Дністер

Бакота – це наша українська Антлантида. Ходять чутки, що під водою виблискують куполи церков і будівлі жителів, що покинули селище. Насправді – це все вигадки. Радянська влада змусили жителів всіх селищ, що підлягали затопленню власноруч знести свої будівлі.

Територія села зачищена і готова до затоплення Територія села зачищена і готова до затоплення

Люди руйнували свої домівки, спилювали дерева і навіть екскаваторами викопували могили предків, щоб переховати їх в іншому місці. На затоплення поселення було відведено шість років. До початку приходу води територія була повністю «очищена» від слідів людського перебування.

Під водою – українська Атлантида Під водою – українська Атлантида

Загалом в період підкорення річки Дністер і будівництва Дністровської ГЕС було затоплено 25 сіл, які повністю зникли з карти нашої країни.

Затоплені села при заповненні водосховища Дністровської ГЕС Затоплені села при заповненні водосховища Дністровської ГЕС

Сонячний день сучасної Бакоти Сонячний день сучасної Бакоти

Скелястий берег має свої таємниці Скелястий берег має свої таємниці

Пагорби над річкою Пагорби над річкою

Захід сонця в Бакоті Захід сонця в Бакоті

Залишки скельно-печерного монастирю
Окрім чудової природи, що відкривається відвідувачам на території Бакоти є ще одна таємниця – Бакотський скельно-печерний монастир. Точніше його залишки, адже функціонує чоловічий монастир ще з XI сторіччя.

За цей час монастир теж чимало «отримав на горіхи», особливо в часи радянської влади, яка максимально намагалась знищити всі осередки християнської віри, впроваджуючи атеїзм.

Біла гора Біла гора

Біла гора – саме та скеля в якій утворились печери монастирю. Гірська порода досить крихка і в ній легко створити розгалужені печери. На жаль, до нашого часу печери не дожили. Серія землетрусів майже повністю приховала монастир від сучасників.

Залишки Бакотського монастиря Залишки Бакотського монастиря

Засновником монастирю вважається ігумен Григорій, досі невідомий монах про діяльність якого лише дізнаємось з наскальних написів всередині монастирю.

Сьогодні відомо, що монастир мав два рівня. Верхня печера-равлик була місцем проживання монахів. У нижніх печерах здійснювались поховання та була розташована церква.

Всередині однієї з печер монастирю Всередині однієї з печер монастирю

Вхід до залишку печер Вхід до залишку печер

Оглядові майданчики та джерела

Як написано на одній з табличок біля монастирю «Тиша – це мова, якою говорить до людини Бог». Поряд біля залишків печер є два оглядові майданчики: «Отчий спочинок» та «Курник». Саме тут тиша сповна наповнює душу і розум кожної людини.

Спустившись до будь-якого майданчика можна зануритись в прохолодний затишок з безкраїм краєвидом. В люту спеку в тіні дерев, майданчики дарують прохолоду і спокій. Сходинки досить круті, спуск і підйом вимагають прикласти зусиль, але відпочинок з видом на Дністер того варті.

Оглядовий майданчик «Отчий спочинок» Оглядовий майданчик «Отчий спочинок»

Біля Бакотського монастирю з Білої гори витікають три джерела. Кажуть, що кожен з них має цілющі властивості. Перше джерело покращує травлення, друге джерело впливає на зір і третє джерело стає в нагоді жінкам, що не можуть завагітніти.

Наскільки це правда – невідомо, але місце дійсно святе, яке ніколи не залишить Бог, тому перебуваючи тут варто з щирою молитвою звернутись до Бога і попросити про зцілення себе або своїх рідних та близьких.

Відомості про джерела біля монастиря Відомості про джерела біля монастиря

Наостанок хочу додати ще декілька світлин, щоб у читачів залишилось в пам’яті це чудове місце, яке варто відвідати лише заради милування надзвичайно красивими краєвидами.

Біла гора з іншого ракурсу Біла гора з іншого ракурсу

Спуск до оглядового майданчику Спуск до оглядового майданчику

Вид на Бакоту через серце Вид на Бакоту через серце

Бакота у всій красі Бакота у всій красі

Категорія: Подорожі  Теги:
4 коментарі
 1. Вікторія :

  Дякую! Дуже смачно подано і вчасно.
  Вже підковані і збираємось все перевірити на місці.

  • Пугач :

   Вікторія, дякуємо за коментар.
   Місце дійсно неймовірне. Дорога до нього правда поганенька від Хмельницького, але красота шалена. Якщо вийде – найкращий вид перед закатом і сам закат.
   Приємного відпочинку!

 2. Адріана :

  Доброго дня! Скажіть будь ласка, як з вами можна зв’язатися? Дайте будь ласка імейл чи соц мережі

Залишити коментар

Для спамерів: Всі html теги відключені. Коментарі з посиланнями не публікуються.

;) :| :x :sad: :roll: :oops: :o :idea: :evil: :cry: :cool: :arrow: :P :D :???: :?: :-) :!: 8O