Купання в ополонці на озері Тельбін

Купання в ополонці на озері ТельбінЯк і кожного року настає 19 січня, а це означає, що пора збиратись з духом та йти до ополонки. Саме купання в ополонці на Водохреща мені і запам’ятовується більш за все із зимових розваг. Мабуть тому, що відчуття справді дивовижні.

Особисто моя практика купання в ополонці станом на цей рік (2019) становить рівно дев’ять занурень. І відбувалось це дійство в різних місцях, а от цього року ми вирішили відвідати озеро Тельбін в місті Києві.

Де знаходиться озеро Тельбін
Розташування озера Тельбін на карті Розташування озера Тельбін на карті

Озеро можна знайти посеред житлового масиву Березняки. Споглядаючи карту, Тельбін легко відшукати, він має своєрідну форму букви «Г». На даний момент площа озера 100 м2.

Перша згадка про водоймище датована далеким 1694 роком. Тоді це було майже гігантське озеро і про нього йшла мова в грамотах царів Іоанна та Петра Олексійовича. Більше ніяких історичних даних не знайдено. Навіть походження назви озера досі невідоме.

Якщо ви уважно подивитесь на карту, побачите поряд ще одне озеро, яке називається Нижній Тельбін. Мабуть ви вже зрозуміли, що раніше це була одна велика акваторія. У 1870 році, коли йшлося будівництво Києво-Курської залізної дороги вирішено було зробити насип якраз по центральній лінії озера.

Згодом площа озера значно зменшилась і тепер це два невеличких водоймища на значній відстані один від одного. Історики запевняють, що наразі у озера Тельбін залишилось всього 40% його початкової величини. До будівництва залізної дороги Тельбін навесні з’єднувався з Дніпром. І лише під час будівництва житлового масиву Березняки озеро було повністю відділене від Дніпра.

Цікаві факти про озеро Тельбін

Найбільш цікава пам’ятка на березі озера Тельбін відома фанатам творчості Віктора Цоя. Адже саме тут у 1986 році знімали перший короткометражний фільм про гурт «КИНО». Фільм називається «Кінець канікул», його режисером виступив Сергій Лисенко.

Кадр з фільму біля того самого дерева Кадр з фільму біля того самого дерева

Сучасний вигляд місця зйомок фільму «Кінець канікул» Сучасний вигляд місця зйомок фільму «Кінець канікул»

На цьому дереві висить табличка на якій написано, що це дерево Віктора Цоя. Також наведені дані про зйомки фільму. За довгий період, табличку іноді збивали, але шанувальники  «КИНО» старанно повертають її на місце.

Табличка на дереві повідомляє про його значимість Табличка на дереві повідомляє про його значимість

Добре, що на сьогодні навколо дерева збудована лавка, яка збільшить шанси виживання знакової верби. Декілька дерев, які відображені у фільмі і досі ростуть на березі озера Тельбін.

Загалом навколо озера досить розвинена інфраструктура розваг. Тут є багато дитячих майданчиків, розташовані тренажери для силових вправ, збудовані зони для зайняття воркаутом. Місцеві жителі полюбляють робити пробіжки навколо озера. Зважаючи на це, по маршруту забігів була прокладена спеціальна смуга з покриттям, яке зручне для бігу. Поряд красується пішохідна доріжка.

І влітку, і взимку – це чудове місце для відпочинку.

Купання в ополонці на Водохреща

Навколо озера Тельбін розташовано декілька різних культових споруд. Звісно нас цікавить Православна Церква Різдва Христвого. Саме біля неї найбільш популярна ополонка. Біля ополонки зроблений пам’ятник з крижаних брил. На фото добре видно саму церкву, ополонку та льодяну скульптуру.

Ополонка біля церкви Різдва Христового Ополонка біля церкви Різдва Христового

Цього року організатори підійшли до формування святкового настрою досить прискіпливо. Ополонка прорубана за чіткою форму хреста. Вхід до неї зроблений по дошкам, що розташовані під зручним кутом. Також на початку входу в ополонку зроблені зручні перила. Виглядає це все дуже охайно і гарно.

Зручний вхід до ополонки Зручний вхід до ополонки

Але майже у кожного рішення є свої недоліки. Минулого року до ополонки одночасно могли зайти декілька людей. В цьому році без перешкод могла зайти лише одна людина. Тому це призвело до утворення великої черги з бажаючих скупатися в ополонці.

Черга з бажаючих скупатися в ополонці Черга з бажаючих скупатися в ополонці

Звісно, поки дочекаєшся своєї черги, можна й замерзнути. Але люди всі були усміхнені та бадьорі. Не відчувалось у повітрі якоїсь напруги чи незадоволення. Дехто спокійно стояв у черзі і починав роздягатись лише, коли перед ним до ополонки залишалось декілька людей. Дехто попереджав сусідів та хутчіш біг до роздягальні. Хоча частіше до неї йшли люди вже після купання в ополонці.

Прогулянки морозним пляжем Прогулянки морозним пляжем

Були й такі люди (переважно молодь), що роздягнувшись, просто прогулювались по берегу, начебто надворі літо і під ногами теплий пісочок, а не холодний сніг.

До речі, якщо згадати про погоду, то цього дня сталась якась незвична погодна аномалія. Небо було ясне та блакитне, наче влітку. Озеро вкрите міцною кригою, як і належить взимку. Температура була близько 5°С, але довкола не було сльоту із снігу, що починає танути.

Для тих, хто не хоче стояти в черзі
Побачивши такий великий натовп людей, ми зрозуміли, що не маємо бажання так довго стояти в черзі. Саме тому вирішили прогулятись трохи далі вздовж озера. Можливо крім першої ополонки є ще інші. І ми не помилились. На карті відмічена найбільш популярна ополонка цифрою 1. А цифра 2 вказує на розташування ще двох ополонок. Одна з них у формі хреста, а інша звичайна прямокутна.

Розташування ополонок на озері Тельбін Розташування ополонок на озері Тельбін

В точці 2 майже немає черги, порівнюючи з натовпом біля точки 1. Тут всього з десяток хоробрих та завзятих, що готові стрибнути в ополонку.

Невеличка черга до другої ополонки на Тельбіні Невеличка черга до другої ополонки на Тельбіні

Звичайно це місце менш облаштоване для зручного входу, але в цьому також є свої плюси. Як ви бачите, в цій ополонці немає пологого спуску до води і, навіть, немає поручня. По відчуттям купання в такій ополонці мені сподобалось навіть більше. Чому саме? Розповім далі про власні враження від купання в ополонці.

Власні враження від купання в ополонці на Водохреща

Поради щодо купання в ополонці у нас були описані ще напередодні свята в окремій статті. Якщо ви її читали, то розумієте, що пірнати обов’язково потрібно занурюючи повністю голову. При пологому спуску у ополонку перший дотик до холодної води проносить перед очима багато виразів. Більшість із них мають основну думку: «Навіщо я знову сюди заліз?».

Але назад дороги немає, потрібно йти вперед. Щоб зануритись з головою потрібно зайти у води приблизно по груди. Ви намагаєтесь зробити це швидко, але вода дає супротив і ви трошки довше затримуєтесь в ополонці, чим того хочете.

Якщо недостатньо далеко зайти, то присідати для повного занурення буде незручно. Це буде більше нагадувати щось середнє між присіданням та прийомом положення для відтискання від підлоги. Заходити на потрібну глибину не так-то й просто, а от виходити з неї ще менш приємно.

Інша справа, коли початок ополонки зроблений не пологим, а глибиною десь трохи вище колін. Ви стрибнули в ополонку, зробили пару кроків і вже знаходитесь на тій глибині, яка достатня для зручного занурення з головою.

Вхід до ополонки без поручня Вхід до ополонки без поручня

Також біля цієї ополонки знаходились намети для обігріву. Чесно кажучи ми до них не підходили, тому що в цьому не було потреби, але тим, хто випадково отримав переохолодження, палатка з підігрітим повітрям була дуже корисною.

Палатки для зігрівання людей Палатки для зігрівання людей

Звичайно, такі заходи мають певну організаційну структуру. Оскільки велике скупчення людей на озері може спричинити пролом льоду, періодично по ньому ходили люди з гучномовцями та просили людей відійти з озера до берега. Декілька рятувальників сиділи біля ополонки та спостерігали за дійством, контролюючи безпеку кожної людини.

Робота організаторів заходу Робота організаторів заходу

Як завжди біля озера було багато пересувних кав’ярень, де можна було купити гарячого чаю, кави та інших зігріваючих напоїв. Якраз для тих, хто не взяв з собою термоса і бутерброди.

Пересувні кав’ярні на підході до озера Пересувні кав’ярні на підході до озера

Загалом враження від заходу дуже приємні. Багато усміхнених людей. Купання в ополонці на Водохреща хоч і здається чимось страшним, насправді просте і приємне. Пірнають не тільки чоловіки, а також дівчата, жінки і, навіть, діти.

Мабуть самий неприємний момент – це початок роздягання. Тоді в голові найбільше сумнівів. Але, роздягнувшись, я відчув, що мені не холодно. Це дивне відчуття, коли на вулиці зима, а ти в одних плавках і тобі приємно так стояти. Дочекавшись черги, швиденько заліз в ополонку, тричі присів і бігом на берег.

Після купання в ополонці по тілу розходиться приємне тепло. Швидко одягаючись, не встигаєш замерзнути. А крім фізичного задоволення в середині жевріє радість і дитяче захоплення від участі у такому чудовому заході.

Якщо ви ніколи не пірнали в ополонку на Водохреща, обов’язково зробіть це наступного року. Незабутні відчуття вам гарантовані. А наостанок я рекомендую вам переглянути відео, як це дійство відбувалось цього року.

Категорія: Подорожі  Теги:
Залишити коментар

Для спамерів: Всі html теги відключені. Коментарі з посиланнями не публікуються.

;) :| :x :sad: :roll: :oops: :o :idea: :evil: :cry: :cool: :arrow: :P :D :???: :?: :-) :!: 8O