Маєток Дубецьких-Панкєєвих або “Вовче лігвище”

Маєток Дубецьких-Панкєєвих або "Вовче лігвище"Подорожуючи цікавими краєвидами Одеської області ми побачили багато цікавих палаців. Про один з них, а саме замок Курісів, ви нещодавно могли читати на нашому сайті. І ось настала черга іншого маєтку, який має свою унікальну історію, таємничий характер та захоплюючий вигляд.

Сьогодні мова піде про маєток Дубецьких-Панкєєвих або «Вовче лігвище», як його дехто називає в народі. Чому саме так? Дізнаєтесь трохи згодом. Мабуть багато хто з вас почав приписувати маєтку різні містичні властивості, почувши таку непросту назву?

Насправді містики немає, але є каскад цікавих історичних постатей, що мешкали в цьому маєтку. Всі вони залишили свій внесок на історичному ракурсі споруди.

Маєток Дубецьких-Панкєєвих в наші часи
Сумно дивитись, але в наш час (2019 рік) від маєтку залишились руїни. Декілька років тому промайнула інформація, що територію викупили і будуть проводити реконструкцію садиби. Але це лише чутки. Наразі будівля з кожним роком все більше і більше приходить до занепаду.

Можлива через якийсь десяток років залишиться лише фундамент споруди, а спогади про величну красу ми знайдемо лише не світлинах. Під’їхавши до маєтку, бачимо підвищення землі (мабуть залишки огородження) та абрис будівлі вдалині. З першого погляду вражає боковий фасад.

Боковий фасад будівлі та залишки огородження Боковий фасад будівлі та залишки огородження

З першого погляду здається, що це головний вхід. Але ж ні. Це таки боковий фасад. З повагою наближаємось ближче. Хочеться познайомитись з архітектурою маєтку.

Центральний фасад та головний вхід Центральний фасад та головний вхід

А тепер уявіть собі масштаби інтер’єру, враховуючи розміри всього палацу.

Загальний вид на маєток Загальний вид на маєток

Для того, щоб вся будівля влізла в кадр необхідно відійти на достатню відстань, майже до озера, що розташоване поряд. З такої далини маєток виглядає ще більш величним. І лише зблизька вдається розгледіти складні архітектурні рішення та вичурне оздоблення.

Арочний ансамбль уцілілої стіни по центру будівлі Арочний ансамбль уцілілої стіни по центру будівлі

Навіть в такому стані анфілада зачаровує Навіть в такому стані анфілада зачаровує

Розумієш, яка неосяжна робота виконана зодчим, що проектував палац. Продумані найменші дрібнички заради естетичного задоволення. Раніше цим шедевром милувались власники, зараз туристи, а чи залишиться щось нашим нащадкам?

Якщо уважно придивитись, можна побачити залишки колишнього побуту.

Нагору пробивається димохід Нагору пробивається димохід

Загалом стан будівлі дуже незадовільний. Як ви бачите, стелі немає зовсім. Вона зруйнована давно. В залишках конструкцій бачимо великі тріщини. Скільки ще витримає цей будинок – невідомо.

Аварійний стан перемичок над отворами Аварійний стан перемичок над отворами

Перемички мають граціозне рішення, яке дозволяє тримати навантаження навіть в такому аварійному стані за рахунок особливостей конструктивних форм окремих елементів. Майже кожен куточок маєтку приковує погляд. В деталях проглядається незвична неповторність.

Залишки огородження балкону чи майданчику на другому поверсі Залишки огородження балкону чи майданчику на другому поверсі

Непрості вікна в сумному стані Непрості вікна в сумному стані

Як тримаються деякі елементи, взагалі невідомо Як тримаються деякі елементи, взагалі невідомо

Фрагмент оздоблення, що зберігся Фрагмент оздоблення, що зберігся

Під маєтком є підвал. Зараз там склад сміття та й аварійний стан будівлі не спонукає до прогулянок. Скоріш за все, там також є свої таємниці або елементи на які варто звернути увагу. Але це вже дізнаються, мабуть, лише археологи майбутнього після розкопок.

Три входи до підвалу Три входи до підвалу

Центральний вхід до підвалу замурований невідомим елементом Центральний вхід до підвалу замурований невідомим елементом

Бокові входи виглядають міцними, але все одно моторошно Бокові входи виглядають міцними, але все одно моторошно

Неподалік від маєтку видніються залишки фонтану та велика водойма.

Залишки фонтану Залишки фонтану

Озеро також переживає не найкращі часи Озеро також переживає не найкращі часи

Власники маєтку в різні часи та «Вовче лігвище»
Маєток Дубецьких-Панкєєвих знаходиться в селі Василівка Одеської області. Приблизно в 1844 році Василій Петрович Дубецький викупив село, яке до цього часу називалось Шостаково і перейменував його на свою честь. А десь до 1854 року було повністю звершено будівництво маєтку. Постать Дубецького досить колоритна, але не він є ключовою особою маєтку.

Після смерті Василя Петровича, років через п’ять, його донька, Ганна, продала маєток Панкєєву Костянтину Матвійовичу. У Панкєєва було двоє дітей, старша донька Ганна та менший син Сергій.

Ганна та Сергій Панкєєви (1894 рік) Ганна та Сергій Панкєєви (1894 рік)

От саме Сергій Панкєєв і є тією особою, що принесла славу маєтку та всій Василівці. Якось в дитинстві Сергію приснився дивний і кошмарний сон. Розповідаючи про цей сон, юнак здригався від жаху. З його слів на деревах маєтку уві сні він бачив безліч вовків, що мовчки сиділи на гілках та посилала очима йому різні повідомлення.

Сергій Панкєєв з дружиною (1910 рік) Сергій Панкєєв з дружиною (1910 рік)

Пізніше Сергій Панкєєв зобразив свій сон на картині. Спочатку в чорновому варіанті, а потім в кольоровому.

Малюнок Сергія Панкєєва Малюнок Сергія Панкєєва

Після цього сну у Сергія розвилась боязнь вовків. Він постійно кричав, що вони йдуть з’їсти його. Цю незвичну хворобу довгий час лікував Зігмунд Фрейд, який називав Панкєєва своїм улюбленим пацієнтом. Саме на основі цього клінічного випадку Фрейд видає відомий трактат під назвою «З історії одного дитячого неврозу». Ця робота стала фундаментальною в сфері психоаналізу.

Незважаючи на хворобу Сергій Панкєєв прожив повноцінне життя і помер у віці 84 років. В зрілому віці він так звикся зі своїми жахами, що навіть знайомлячись з людьми, називав себе «людина-вовк». Лікування йшло досить складно і як тільки з’явились перші результати, Сергій припинив терапію у Фрейда. Але згодом хвороба знову брала своє і лікування доводилось відновлювати.

Територія маєтку Дубецких-Панкєєвих

На останок хочеться показати, що в свої часи це був дійсно великий маєток. До нашого часу дійшов план всіх будівель помістя. Їх всього нараховуємо вісім штук.

План території маєтку Панкєєвих План території маєтку Панкєєвих

План складений в 1922 році. На ньому відмічені:

  • 1 – основна будівля маєтку;
  • 2 – сарай, майстерні та конюшня;
  • 3 – сарай з навісом;
  • 4 – оранжерея;
  • 5-7 – житлові будинки;
  • 8 – комора та конюшня;
  • 9 – свинарник.

Накладка старого плану на сучасну зйомку Накладка старого плану на сучасну зйомку

Нині окрім головної будівлі (1) на території не залишилось жодної споруди. Сучасники згодом побудували тут нові будівлі, які видно на зйомці. Наклавши план будівель 1922 року на місцевість, бачимо, що вцілів лише сам маєток. Та й то, дуже велике питання, як довго ми матимемо змогу споглядати його руїни.

На світлині вказані координати (46.615559, 30.298930). Якщо ви хочете на власні очі побачити руїну маєтку, поки він ще існує – не гайте часу. Це дійсно велична споруда, яку потрібно зафіксувати у своїй пам’яті. Сьогодні будівлю називають «Вовче лігвище» тільки в інтернеті, місцеві жителі просто іменують її «Паньский дім».

Ну і на останок для тих, кому більше подобається споглядати, аніж читати – коротке відео з виглядом на маєток Дубецких-Панкєєвих.

Ось така сумна історія маєтку, що поступово зникає. Сподіваюсь, що колись знайдеться організація або постать, що захоче відновити це історичне місце. Бажаю вам приємних подорожей та до зустрічі на безмежних просторах нашої країни.

Категорія: Подорожі  Теги:
Залишити коментар

Для спамерів: Всі html теги відключені. Коментарі з посиланнями не публікуються.

;) :| :x :sad: :roll: :oops: :o :idea: :evil: :cry: :cool: :arrow: :P :D :???: :?: :-) :!: 8O