Площа Ринок в місті Львів

Площа Ринок в місті ЛьвівВ Україні багато міст, які заслуговують на захоплення туристів і широко відкриті очі, що вражені красою архітектури. Але одне з них вирізняється – це Львів. Сьогодні ми поговоримо лише про маленьку частинку Львова, про його центральний майдан, що зветься площа Ринок.

Архітектура середньовіччя має свої особливості. Однією з таких являється обов’язкове формування центральної площі в місті. Зазвичай від такої площі відходять дві або чотири вулиці. Незвичайність площі Ринок у тому, що від неї тягнуться аж вісім окремих вулиць.

Загальні відомості про площу Ринок
Площа має майже прямокутну форму, її розміри 142х129 метри. По периметру площі Ринок розташовані 44 будівлі. Більшість із них мають історичну цінність та візуальну особливість. Про деякі з них ми сьогодні ще поговоримо.

Площа являється історико-архітектурним заповідником, тому в’їзд автомобілів сюди заборонений. Єдиний транспорт, що прямує через площу Ринок – це трамвай.

Площа Ринок на карті Площа Ринок на карті

Центр міста завжди приймав на себе найбільш гучні події, що розгортались у Львові. Різні урочистості, вистави, концерти, навіть публічні покарання проводились саме тут. З історичного опису можна пригадати страту легендарного гетьмана Івана Підкови, яке відбулось у 1578 році.

Взятий під варту польським королем, Іван Підкова до останнього проявив себе мужнім і незламним. Останні його слова перед стратою й досі звучать легендарно:

«Мене привели на страту, хоча в своєму житті я не зробив нічого такого, за що заслуговую на такий кінець. Я знаю одне: я завжди боровся мужньо і чесно проти ворогів християнства і завжди діяв для добра та користі своєї батьківщини, і було у мене єдине бажання – бути їй опорою та захистом проти невірних…»

Страта Івана Підкови зробили його народним героєм. Наразі у Львові є площа Івана Підкови, вона знаходиться неподалік від площі Ринок і там встановлений пам’ятник Івану Підкові. На карті це місце позначено цифрою «1».

Пам’ятник Івану Підкові Пам’ятник Івану Підкові

За легендами своє прізвище Іван дістав за неймовірну силу. Він міг зламати пальцями справжню підкову. В деяких польських виданнях писали про Івана Підкову, що він був настільки сильним, що не тільки ламав підкови, а також талери (крупна срібна монета). А коли він всадив талер в дерев’яну стіну, то дістати його можна були лише вирубавши.

Серед свідчень неймовірної сили Івана Підкови перекази про те, як він зупинив повозку, що була запряжена шістьма кіньми, взявши її за заднє колесо. Це нагадує справжні богатирські ігри, але пишуть, що Іван Підкова міг зламати дишло об коліно або взяти зубами діжку з медом і перекинути її через голову. Про Івана Підкову складено багато легенд та пісень. Згадаємо рядки Тараса Шевченко із поеми «Іван Підкова»:

Було колись – в Україні
Ревіли гармати;
Було колись – запорожці
Вміли пановати
Пановали, добували
І славу, і волю.

Ратуша в центрі площі Ринок

Повернемось до нашої площі Ринок. В самому її центрі розташована Ратуша. На карті вона позначена цифрою «2». Сьогодні тут діє місцевий уряд, а також всі бажаючі можуть піднятись на оглядову вежу. На центральному вході до ратуші розташований ось такий макет.

Макет Ратуші на вході Макет Ратуші на вході

Львівська Ратуша Львівська Ратуша

Раніше будівля Ратуші мала дуже багато призначень. Тут були розташовані: суд, скарбниця, міські вартові, в’язниця і навіть деякі крамниці. Особливої уваги привертає вежа з годинником і дзвіницею. У разі виникнення небезпеки в місті (пожежі чи підходу ворожих військ) мешканців повідомляв гучний дзвін.

Добираючись до вершини Ратуші можна розгледіти складний механізм годинника. Тут через скло видно, як працюють окремі елементи. Але саме дивовижне і захоплююче відкривається на оглядовому майданчику, на якому кожен відвідувач має змогу подивитись на Львів з висоти пташиного польоту.

Вид на площу Ринок з башти Ратуші Вид на площу Ринок з башти Ратуші

Вид на місто з башти Ратуші Вид на місто з башти Ратуші

Пожежі на площі Ринок

Зважаючи на те, що більшість будівель були виконані із дерева, пожежі спалахували у Львові не один раз. У 1527 році пожежа знищила майже все місто. Нові будівлі відновлювались на фундаментах старих. Саме тоді у світ вийшла заборона на будівництво дерев’яних споруд.

Нові будинки мали включення готичних фрагментів попередньої архітектури. Але відтепер всі будівлі зводяться з каменю. Дуже великий вплив на архітектуру відродження мають італійські архітектори, яких запрошували заможні львів’яни для відновлення свої будинків. Проте ви не побачите тут копію італійського стилю, адже їх досвід та вподобання поєднувалися з місцевими будівельними традиціями.

В XIX сторіччі пожежа знищила Ратушу. Було прийнято рішення побудувати нову. Вона повинна була мати більш монументальний вигляд. Після пожежі відбулась значна реконструкція площі Ринок. Місцеві жителі ще довго вважали нову будівлю Ратуші чимось чужорідним для свого міста.

Фонтани навколо Ратуші

Фонтан з Нептуном Фонтан з Нептуном

По кутках площі Ринок розташовані чотири фонтани. Кожен фонтан має восьмигранну чашу в основі, в центрі якої стоїть одна з античних фігур. Цифрою «3» на карті позначений фонтан з Нептуном, цифрою «4» – фонтан з Діаною, цифрою «5» – фонтан з Адонісом, цифрою «6» – фонтан з Амфітрітою.

Фонтан з Діаною Фонтан з Діаною

Античний герой кожної статуї має свого супутника. Так біля Нептуна та його дружини Амфітріти розмістились дельфіни, біля Адоніса – пес та вбитий кабан, а біля Діани причаїлись два мисливських пса.

Статуя Адоніса в центрі фонтану Статуя Адоніса в центрі фонтану

Всі ці статуї мають одного автора, це відомий львівський скульптор Гартман Вітвер. Водопровідна система у Львові існує дуже давно. Ще з 1407 року на площі Ринок був збудований перший водорозподільний пункт. Спочатку тут були розташовані невеликі водойми для відведення води, а фонтани встановили лише у 1793 році.

Фонтан з Амфітрітою Фонтан з Амфітрітою

Ці фонтани є своєрідним символом Львова. Тут влаштовують побачення, назначають ділові зустрічі та роблять незабутні світлини. В літню пору року фонтани дарують таку необхідну прохолоду та свіжість.

Що цікаво, фонтани на площі Ринок не являються фонтанами в прямому сенсі цього слова. Насправді це колодязі. Вода з них повільно витікає в чашу. Майже кожного свята статуї прикрашають по особливому. Наприклад, на День Незалежності статуї одягли вишиванки, а в рік, коли в Україні проводився Чемпіонат Європи з футболу (2012) міфологічні герої розважали гостей міста футболками національної футбольної збірної України.

Кам’яні будинки на площі Ринок

А тепер розглянемо архітектурну виразність площі Ринок, а точніше кам’яниці, що тут розташовані.

Кам’яниця Бандінеллі

Сучасна адреса – площа Ринок, 2. Власником будинку був італієць Роберто Бандінеллі. Саме він у цьому будинку організував пошту, що доставляла листи по всій Європі. При вході вікна та двері обрамлені дельфінами. Вони мають своє особливе значення – оберігають власника від небезпек та сприяють успіху у торговельних справах.

Кам’яниця Убальдіні

Сучасна адреса – площа Ринок, 3. Це чотирьох поверхова будівля львівських міщан італійського походження. Як більшість будівель, кам’яниця Убальдіні зачаровує приємною кольоровою гаммою та елегантністю. Одразу помічаємо виразний балкон на другому поверсі, що підтримують атланти. Цей елемент додає споруді особливої виразності та архітектурної довершеності.

Кам’яниці Бандінеллі, Убальдіні та Чорна (зліва на право) Кам’яниці Бандінеллі, Убальдіні та Чорна (зліва на право)

Чорна кам’яниця

Рухаємось далі і поряд біля кам’яниці Убальдіні розташовується Чорна кам’яниця. Сучасна адреса – площа Ринок, 4. Фасад будинку оздоблено кам’яним рустом, що з часом потемнів і набув незвичного окрасу. Звідси маємо назву будівлі. Окрім незвичного зовнішнього вигляду споруда вражає свої інтер’єром, який можна оглянути, відвідавши історичний музей, що тут розташований.

Палац Корнякта

Трохи далі, за сучасним адресом – площа Ринок, 6 стоїть палац Корнякта. Мабуть це один із найвеличніших будинків всієї площі. Першим власником був грецький купець Корнякт. Окрім самої будівлі звернути увагу потрібно на внутрішній дворик, львів’яни називають його Італійським двориком. Він дуже схожий на подвір’я Флоренції та Риму в епоху Відродження.

Кам’яниця Корнякта Кам’яниця Корнякта

В Італійському дворику розташована діюча кав’ярня, тут проводять різні мистецькі заходи і концерти. Дуже цікаве та атмосферне місце, яке варто відвідати кожному. А ще тут встановлений «Стовп покарань». Саме він раніше був розміщений біля Ратуші.

Італійське подвір’я Італійське подвір’я

Палац Любомирських
Сучасна адреса – площа Ринок, 10. Ця будівля являється класичним прикладом бароко. Споруда була перебудована власником, графом Любомирським у 1760 році. Наразі тут працює музей етнографії та художнього промислу.

Палац Любомирських Палац Любомирських

Для туристів ця будівля особлива тим, що тут відкрита кав’ярня з незвичною концепцією, згідно якої каву добувають у шахті. Місце так і називається Львівська Копальня Кави. До уваги відвідувачів є цікава штольня, заходячи до якої потрібно одягнути каску. А всередині вас чекає незвичне місце, якому немає аналогів. Ось тільки подивіться на світлину, де працівник такої копальні демонструє нам тяжку працю кавового шахтаря.

Львівська копальня кави Львівська копальня кави

Венеційська кам’яниця

Сучасна адреса – площа Ринок, 14. Особливістю цієї будівлі є кам’яний герб Венеції (лев з розкритою книгою), що розміщений над порталом. Кам’яниця була збудована на замовлення венеційського консула Массарі.

Герб Венеції на кам’яниці у Львові Герб Венеції на кам’яниці у Львові

А ще ця будівля загальновідома тим, що в ній розташована кав’ярня «Криївка». Про неї багато хто чув. Характерна особливість закладу, що він як справжня схованка (криївка) партизанів УПА. Ця тематика проглядається у всьому. Навіть на вході ви не побачите вивісок та реклами – це прихована, але дуже відома кав’ярня. А ще вас просто так не пустять в середину, потрібно знати пароль. Цікаво який? Пишіть в коментарях і я обов’язково вам відповім.

На вході до Криївки На вході до Криївки

Кам’яниця Шольф-Вольфовичів

Сучасна адреса – площа Ринок, 23. Будинок збудований в стилі ренесанс. Його ознакою є скульптурні композиції на фасаді біблійного характеру. Також в декорі фасаду можна побачити написи на латині: «Де милосердя – там Бог», «Бійся Бога і відійди від зла». На рівні третього поверху виділяється скульптура яка зображає Хрещення Ісуса Іваном Хрестителем.

Кам’яниця Шольф-Вольфовичів Кам’яниця Шольф-Вольфовичів

Кам’яниця Массарівська

Сучасна адреса – площа Ринок, 24. Це другий будинок, яким володів Антоніо Массарі. Перший нам вже відомий як Венеціанська кам’яниця. Будівля збудована в стилі ренесанс, зараз тут знаходиться історичний музей.

Кам’яниця Массарівська Кам’яниця Массарівська

Кам’яниця Гепнерівська

Сучасна адреса – площа Ринок, 28. Власником будівлі був доктор медицини Павло Домінік Гепнер. Впродовж всього часу кам’яниця змінювала свою назву, її називали Гепнерівською, Докторівською, Домініківською, але є ще одна назва – кам’яниця з афоризмами.

Справа в тому, що над вікнами будівлі (під оздоблювальним трикутником) сформовані написи. Ці латинські прислів’я несуть в собі високу мораль. Ось, наприклад, деякі з них:

  • Чеснота долає все;
  • Лише доброчесність тріумфує;
  • Нагорода за доброчесність – шана;
  • Де милосердя, там Бог;
  • Ніколи не дисонує корисне з красивим;
  • Ти мій Бог і моє все;
  • Добрий не заздрить нікому.

Кам’яниця Гепнерівська Кам’яниця Гепнерівська

Кам’яниця Коритовського

Сучасна адреса – площа Ринок, 29. Ця будівля збудована на місці двох попередніх споруд, що перебували в аварійному стані. Тому ця кам’яниця має вдвічі більші розміри, порівняно зі своїми сусідами. Будівництво абсолютно безкоштовно виконували засуджені до страти гайдамаки, які були зневолені після придушення Коліївщини. Робота була виконана бездоганно, але працівники через два роки все одно були страчені.

Власником кам’яниці спочатку був комендант львівського (польського) гарнізону генерал Коритовський, а потім Доменіко Андреоллі. Останній відкрив найпершу у місті кондитерську (цукерню).

Кам’яниця Коритовського Кам’яниця Коритовського

Що ще варто сказати про площу Ринок

Мабуть потрібно завершувати огляд будівель, тому що їх тут дуже багато і кожна має свою історію і особливість. Якщо вам цікаво, ви можете написати в коментарях сучасну адресу кам’яниці на площі Ринок і я вам розповім історію цієї будівлі та її визначні характеристики.

Львів – це дивовижне місто, а його історична частина просто вражає. Цікавими є львівські дворики – вузесенькі вулички. Я знаю навіть таке місце де зустрічні трамваї проїжджають по коліям по черзі, тому що для двох колій в різному напрямку не вистачило місця.

Містом можна насолоджувались і дивуватись, захоплюватись і божеволіти, милуватись і надихатись. Я впевнений, що тут має побувати кожен українець, щоб доторкнутись до самого серця могутньої львівської спадщини. І почати цю екскурсію варто саме з площі Ринок.

До зустрічі на сторінках нашого сайту, сподіваюсь мені стане снаги написати ще не одну цікаву сторінку, присвячену місту Лева.

Категорія: Подорожі  Теги:
Залишити коментар

Для спамерів: Всі html теги відключені. Коментарі з посиланнями не публікуються.

;) :| :x :sad: :roll: :oops: :o :idea: :evil: :cry: :cool: :arrow: :P :D :???: :?: :-) :!: 8O