Як вибрати ніж для мандрівництва і таборування новачку

Як вибрати ніж для мандрівництва і таборування новачку(З коментарями невідомого цензора)

Перш ніж радісно бігти в магазин за обновкою, нам потрібно уявляти що повинен робити ніж мандрівника. Я заглянув в світову мережу і вжахнувся. Якщо повірити деяким знавцям, ніж мандрівника повинен рубати дрова, копати землю, перебивати дроти ну і головне він повинен різати… ні не хліб, як ви б могли подумати, а бляшанки з тушонкою.

А ще у ножа повинні бути особливі заточка та профіль леза, та все це повинно коштувати божевільні гроші. Зазвичай люди, які купують такі меганожі для виживання чи туризму, потім від кожної подряпини на них можуть отримати інфаркт))) Посміхнулись? От і добре, а тепер розберемо все це більш детально.

Рубання дров або батонінг




Все виглядає доволі просто. Беремо поліно, приставляємо до торця дровиняки ніж і розрубуємо його, колотячи по обуху ножа іншим поліном. Хоча і тут деякі “генії” виділяються використовуючи каміння в якості ударного інструменту.

Батонінг та його наслідки Батонінг та його наслідки

Ніж повинен бути принаймі на четверть довше за діаметр поліна, а товщина обуха не менше двох міліметрів, краще більше. Тобто кухонні ножі тут не підходять відразу, складні ножі теж пасуть задніх, так як у них слабка рукоятка, і вони легко ламаються. Та навіть якщо у вас є міцний ніж, то ви все одно за таких екстремальних умов ризикуєте його зламати.
Може надломитися клинок у місці ударів по обуху, також кришиться і заминається лезо і нарешті може відломитися руків’я. І все це в будь-яку мить і що ви тоді будете робити без ножа? Звісно обставини бувають різні, але і у такій ситуації є вихід.

Досвідчені мандрівники радять розрубувати дрова за допомогою клина. З дерева вистругується клин, на поліні робиться надріз, тут вже можна трішки, але обережно підстукати ножем, клин ставимо в надріз і шарахаємо по ньому чим-небудь важким. Таким методом поліно відносно легко розколюється. Звісно якщо у вас є сокира, то вам дуже пощастило, нею це робити ще легше )))

Отже коротко підсумовуючи, беріть з собою сокиру і ви не пошкодуєте, в таборі вона виконує 95 % роботи у порівнянні з ножем.

(Коментар від цензора – автор ти хоть сам зрозумів свою думку? Розшифровую для читачів, автор хоче сказати що у співвідношенні сокира : ніж, ножем робиться тільки 5 % роботи, а все інше припадає на долю сокири.)

Копання землі ножем

Люди з гордістю пишуть, що в них настільки добрий та міцний ніж, що ним навіть можна копати землю, наприклад рівчак навколо намету. Я відразу уявляю собі такий ніж-лопату, який ніколи не точиться. Чому ніколи не точиться? Та тому що якщо ви самі, своїми власними руками заточили собі ножа, то ви нікому не дозволите ним копати землю.

Принаймні моя тонка нервова система здригається від жаху при одній думці що земля, камінчики в ній, та інше зроблять з ріжучою кромкою леза. А потім такі люди, можливо не миючи ножа для більшої брутальності, підуть ним чистити картоплю … бррр, навіть не хочу це уявляти. Люди добрі придбайте собі лопатку МПЛ-50, головне не переплутати її зі штиковою лопатою, і буде вам щастя.

МПЛ-50 з чохлом МПЛ-50 з чохлом

Нею ви і намет обкопаєте, щоб не затопило, і яму під вогонь вириєте, якщо наприклад сильний вітер все задуває, і туалет облаштуєте… та що завгодно. Йдемо далі.

(Коментар від цензора – автор як у тебе все просто виходить, придбай сокиру, придбай лопатку, а ти весь цей набір сам потягнеш? Давай більше порад, як у скрутних обставинах обійтись власними силами, без зайвого вантажу, наприклад землю краще копати загостреним дерев’яним кілком. Коли він затупиться, його легше буде знову загострити ножем, аніж шукати чим потім загострити ножа.)

Перебивання дротів, цвяхів та інше

Якщо ви впевнені, що ваш суперовий ніж повинен вміти перерубувати дрот або цвяхи, то саме для вас у мене є гарна новина. Для таких випадків існує та продається спеціальний тактичний ніж під кодовою назвою “слюсарне зубило”.

Слюсарне зубило Слюсарне зубило

Купіть його та перестаньте знущатись над своїм сталевим другом. Коротше кажучи, ніколи так не робіть!!!

(Коментар від цензора – почуття гумору знову ти? А якщо серйозно, то я згідний з автором на всі сто, стругання цвяхів буває в кіно, а в житті це смерть ножу.)

Відкривання бляшанок ножем




Відкривання консерв ножем зазвичай робиться так, ніж ставлять вертикально на край кришки і легким ударом долоні іншої руки по торчу ножа пробиваємо отвір. Далі ножем підвантажують кришку і ріжуть по колу. Як варіант, пробивають не один отвір, а роблять перфорацію по всьому діаметру кришки, а вже потім дорізають бляшанку по колу.

Перфорація кришкиПерфорація кришки

Але це одна з самих найневдаліших ідей, яка може прийти вам в поході. Завдяки тому, що при відкриванні навантаження йде на один край бляшанки, утворюється нестійке положення і можна дуже легко врізати собі руку.

Для тих, хто впевнений, що з ними таке ніколи не відбудеться, я нагадаю, що приготування їжі може відбуватись в обставинах, коли руки замерзли, мокрі, або натомлені після тяжкого переходу. А зупиняти кровотечу та лікувати рани в умовах дикої природи, це не те, що я вам би радив пережити.

Краще візьміть з собою в мандри консервний ніж, або багатопредметний складаний ніж, там зазвичай теж є консервна відкривачка. Якщо зовсім нічого немає, ніяких інструментів, то консерви можна відкрити голими руками.

Я розумію, що це важко, що всі по різному фізично розвинені, та коли хочеться їсти, ви можете дуже здивуватись своїм можливостям. Для цього необхідно:

  • Попередньо обернути бляшанку в якийсь пакет, так ви не втратите вміст при відкритті.
  • Пальцями обох рук зробити вм’ятину на середині бічної поверхні високої консерви. Та зробити таку вм’ятину з протилежного боку.
  • Після цього потрібно взятися за денця бляшанки, і згинати та розгинати її, поки вона не трісне. Тоді ви вже зможете розламати її на дві частини.
  • Якщо консерва не висока, а плоска, то принцип відкриття той самий. На бічних сторонах бляшанки потрібно зробити дві, три вм’ятини, а потім стискати консерву по бокам до тих пір, поки не трісне. Як тріщина буде задовільна, ви зможете розламати її на дві частини.

(Коментар від цензора – як не старався автор описати процес відкривання, а все одно не зрозуміло. Тому порада читачам, пошукайте відео на ютубі “як відкрити консерви руками”, так буде зрозуміліше.)

Ще один аргумент для для любителів “відкривання ножем”, після консерв ваш ніж буде різати тільки консерви і нічого іншого. Поздоровляю вас з цим, а також з “вбитою” ріжучою кромкою леза, а тепер порівняйте вартість ножа і будь якої відкривачки. Як там ваш настрій?

Особливому ножу особлива ціна

Нарешті прийшов час визначитись, що зазвичай можна робити ножем в поході. Ножем можна перерізати мотузку, вирізати та застругати кілка, зняти кору з жердини, тростини, настругати трісок для вогнища, нарізати та обчистити продукти харчування, тощо. Рубати, копати, вскривати бляшанки краще спеціалізованим інструментом. Виходячи з цих умов використання дам кілька загальних порад, а вже потім опишу конкретику:

  • В мандри ножи краще вибирати з плейновою (гладкою) заточкою, а ніж з серейторною (зубчатою).
  • Профіль клинка вибирайте без рекурви.
  • Обух клинка не повинен мати няких “архітектурних” надмірностей.
  • Сам клинок повинен бути товщиною десь 2-3 мм.
  • Похідний ніж повинен бути самий простий та недорогий.

(Коментар від цензора – серейтор, це тип заточки, при якому ріжуча кромка виконана в хвилеподібній або пилкоподібній формі. Рекурва, це s-подібний профіль леза, немовби запале брюшко.)

Не рекомендується для мандрівництва Не рекомендується для мандрівництва

Передчуваю хвилю гнівних вигуків від читачів, чим автору не вгодили серейтор та рекурва, адже завдяки їм ножі добре ріжуть, іноді краще за звичайні леза? Відповідаю, який би не був добрий метал на ножах, але вони все одно рано чи пізно тупляться. В польових умовах ніж з плейновою заточкою можна підгострити дуже легко, буквально в декілька рухів, а от з серейтором та рекурвою так не вийде, вони більш складні для заточування. А кому в мандрах потрібен тупий ніж?

Також обух клинка не повинен мати пилки, “шокових” зубців та інших конструкторських надмірностей. Такою пилкою все одно не вдасться нормально пиляти, а от випадково пошкодити руку об цей обух простіше простого. Щодо товщини клинка, то більше і не потрібно, а менше – буде незручно виконувати деякі роботи.

З приводу особливих цін та дорогих ножів. Зрозумійте, в мандрах ножі дуже легко пошкоджуються або губляться. Тому купувати потрібно ножі, не для хизування, а такі якими можна казна-що та в казна-яких умовах робити. Якщо у вас прихватує серце при думці, що ви загубили ніж, це ж скільки грошей ви втратили та інше, то це не ніж мандрівника.

Ножика купувати будете?Ножика купувати будете?

Практичні поради

(Коментар від цензора – автор ти нарешті вирішив написати які вибирати ножі? Да ти красунчик, я думав не дочекаюсь, щастя то яке!!!)

Звісно порада купувати недорогі ножи зовсім не означає, що ви повинні бігти і купувати самі дешеві на розкладках в метро чи на ринку. Зараз існує багато якісних та надійних фірмових ножей за нормальну ціну. Всіх нам не перечислити, тож обмежимо нашу вибірку ножами, про які чули всі. Перше місце серед ножів з фіксованим клинком по праву належить скандинавським ножам MORAKNIV.

Morakniv Pro S Morakniv Pro S

Навіть найдешевші моделі мають гарну якість, єдине хіба що краще купуйте Мори з нержавіючої сталі, матимете менше мороки з доглядом. З власного досвіду, під час таборування дуже зручно тягати Мору зачепивши піхви на бокову кишеню штанів, в такому положенні ніж завжди під рукою.

З-поміж складаних ножів з одним лезом найбільш відомі ножі французької компанії OPINEL. Про них існує навіть така примовка, що “якщо тобі сумно і нічим себе порадувати – сходи купи Опінель”.

Opinel 10 VRI Opinel 10 VRI

Вони бувають різних розмірів, які позначаються номерами. Зазвичай рекомендують номери 8 та 10, але це не є догмою. Їх теж краще вибирати з нержавіючої сталі. Що в нас там залишилось ще з бюджетних моделей, китайські ножі? От з ними потрібно бути обережніше. Вибирайте більш-менш дорогі ножі, такі як, наприклад, ніж GANZO G704, бо найдешевші моделі зазвичай поганої якості.

GANZO G704 GANZO G704

Тепер перейдемо до багатопредметних ножів, тут я дещо упереджений і вважаю що краще за ножів швейцарської компанії Victorinox нічого не має.

Як там кажуть в народі – “найфоманія починається з вікса” ))) Звичайно ціна на них дещо зависока, та це той самий випадок коли вибору не має. Можливо пошукати в продажі вживані вікторінокси, ціна на них менша, та це на ваш страх та ризик.

Victorinox Forester Victorinox Forester

Вони бувають декількох розмірів, та на мою думку, для походів краще підходять ножі розміру 111 мм, в два чи три ряди, більшої наповненості інструментами не потрібно. Вам знадобляться окрім ножа, ще відкривачки та пилка. Найбільш оптимальні моделі такі як Nomad, Forester та інші. Ще рекомендують ножі розміру 91 мм, та на мою думку вони краще підходять для повсякденного носіння в місті, а не в лісі.

Я не знаю який саме вікторінокс ви собі виберете та якої довжини, і можливо деяких інструментів, з опису наведеного нижче, саме у вас не буде, та я дам ряд коротеньких порад що до того, що можна зробити за допомогою швейцарця в мандрівці.

Приклад застосування пилки Приклад застосування пилки

Пінцетом можна витягнути скалки або кліщів, штопором зручно розплутувати міцно затягнуті вузли, а гачком навпаки зручно затягувати. Ще гачком можна зняти гарячий казанок з вогню, зачепити ним ніж для просушування. Зі шпильки можна зробити саморобний компас, зубочистка пригодиться для очищення пазів ножа від бруду.

Велике лезо ножа по сумісництву може виконувати роль дзеркала, а відкривачки можна використати для того щоб закрутити шурупа в стовбур. З пилкою вам зрозуміло що робити, а от шило може пригодитися для того, щоб зробити дірки в ремені, якщо ви занадто схудли під час походу. Ну ви зрозуміли, політ вашої фантазії ніщо не обмежує, як захочете, так і використаєте.

Звісно цей список дуже вже маленький, але для початку досить. І на останок ще одна практична порада: заведіть собі ніж, який можна спокійно дати іншим. Тому що завжди знайдеться людина, мета всього життя якої, саме вашим інструментом відкрити консерви, порізати рибу на камінні чи ще якось знищити ріжучу кромку ножа.

(Коментар від цензора – автор забагато інформації, голова іде обертом, зроби щось, підсумуй якось коротко.)

Підсумок

Ну що ж, прийшов час підвести висновки. Скільки купувати ножів та які, повинні вирішувати ви самі, але спробуємо навести конкретний приклад. Можна користуючись відомою в світі концепцією “трьох ножів”, придбати для дрібних робіт OPINEL, для середніх – Morakniv Companion, та лопатку і сокиру для великих робіт. Або придбати собі Victorinox Forester на всі випадки житття і сподіватись що цього досить. Критерій тут один – практика, доки не побуваєте в мандрах всі ці поради нічого не варті. Тож бажаю вам гарних подорожей і багато нових вражень!

Категорія: Поради
Залишити коментар

Для спамерів: Всі html теги відключені. Коментарі з посиланнями не публікуються.

;) :| :x :sad: :roll: :oops: :o :idea: :evil: :cry: :cool: :arrow: :P :D :???: :?: :-) :!: 8O