Гайдамацький дуб в парку “Софіївка”, м. Умань

Гайдамацький дуб в парку “Софіївка”, м. Умань

У старовинному місті Умань знаходиться дендропарк “Софіївка”. Парк широковідомий як в Україні, так і за її межами, його не дарма називають Уманським дивом. Вздовж усіх алей, на полянах, в чащах парку величаво здіймаються могутні дерева – дуби. Вони являються прикрасою “Софіївки”, але особливо виділяється один “гайдамацький” дуб.

На мапі парку його не вказано, і щоб його знайти потрібно шукати “китайську альтанку”, (мапи продаються біля входу по 20 грн, станом на серпень 2018 року). Ото біля тієї альтанки і розташований справжній патріарх парку, не прохманетеся )))

Китайська альтанка та гайдамацький дуб Китайська альтанка та гайдамацький дуб

Він безтурботно стоїть, розкинувши в усі сторони здоровезні гілки, немовби підпираючи хмари. Його вік становить майже чотирі сотні років. Стільки весен, літ, осеней і зим пам’ятає цей велетень на свойому віку. Обхват стовбура становить 4,5 метрів, а висота 22 метри. Це дуб Івана Гонти та Максима Залізняка.

Гайдамацький “патріарх” парку Гайдамацький “патріарх” парку

За народними переказами, саме під його кроною збиралися на наради гайдамаки легендарних українських ватажків.

Гайдамаки під дубом (ілюстрація О. Сластіона) Гайдамаки під дубом (ілюстрація О. Сластіона)

Останній гетьман України
З цим місцем пов’язана ще одна козацька легенда “Про останнього гетьмана України”. Після того, як гайдамаки взяли Умань, Повстанська Рада проголосила Максима Залізняка гетьманом і князем смілянським, а він сам заявив про відновлення Гетьманщини. І саме його козаки вважали, та й зараз вважають, останнім гетьманом України, а не Кирила Розумовського, як пишуть зараз історики.

Максим Залізняк проти Кирила Розумовського. Умань Максим Залізняк проти Кирила Розумовського

Ось як про це пише Вікіпедія: “На Глухівській раді в лютому 1750 року за вказівкою імператриці гетьманом Лівобережної України обрано Кирило Розумовського. Однак самого Кирила на церемонії не було, він не захотів їхати зі столиці в провінцію ”. Комедія, а не вибори, та й годі.

Відчуття коли ти розумієш, що дерево було до тебе і буде після тебе, просто вражаючі. Дух захоплює від думки, що саме там де ти стоїш, на цьому самому місці, збиралися козаки і вирішувалась доля України.

Коли мені кажуть, що український народ занадто терплячий і покірливий, я завжди згадую Коліївщину, тоді пани теж так думали, хех. Ні шановні, ви зовсім не знаєте мій народ. Отож запам’ятайте і передайте своїм нащадкам, що козацькому роду – нема переводу.

Категорія: Козацькі Дуби  Теги:
Залишити коментар

Для спамерів: Всі html теги відключені. Коментарі з посиланнями не публікуються.

;) :| :x :sad: :roll: :oops: :o :idea: :evil: :cry: :cool: :arrow: :P :D :???: :?: :-) :!: 8O