Ритуальний дуб слов’ян у селі Пирогів, м. Київ

Ритуальний дуб слов'ян у селі Пирогів, м.КиївМи вже колись у попередній статті розповідали, про те, що звичай українських козаків збиратись під дубами-велетнями походить ще від стародавніх слов’ян. Якщо ви бажаєте на власні очі побачити подібний артефакт з далекого минулого, то вам не потрібна машина часу, а знадобиться лише звичайна машина, щоб дістатися до музею народної архітектури і побуту в селі Пирогів, що на околиці Києва. Там знаходиться справжній ритуальний дуб слов’ян, журналісти його називають — “національна святиня, що пробуджує генетичну пам’ять”. Цікаво, а ви знали, чи чули про такий дуб раніше?

Сам дуб віднайшли ще в 1975 році, у гирлі річки Десни, під час будівельних робіт. Як стверджують науковці, такого ритуального дерева, яке так добре вціліло і гарно збереглося, більше немає у світі. Йому дали назву — дуб Перуна. Дерево ховали подалі від людського ока ось під таким дерев’яним навісом майже сорок років.

Дерев'яний навіс для дуба Дерев’яний навіс для дуба

З часом співробітники музею помітили, що дуб почав зеленіти, обростати мохом. Також він був у постійному затінку, без належного провітрювання. Тому у 2013 році для дуба облаштували нову експозицію та установили його у вертикальному положенні.

Нова експозиція Нова експозиція

Та сам дуб у вертикальному положенні Та сам дуб у вертикальному положенні

Висота дерева складає біля 10 метрів. Як запевняють вчені це пам’ятник язичницьких часів, приблизно середина VIII ст. Коріння дубу обпалене, можливо від давніх ритуалів.

У стовбур дуба були вживлені 9 кабанячих ікл, що утворювали собою квадрат три ікла на три. Якщо ви захочете побачити ці кості, то на дереві ви їх не знайдете. Їх забрали вчені до музею історії Києва. Що цікаво, в музеї знаходяться тільки вісім ікл, доля дев’ятого нам не відома.

Фрагмент дуба у музеї Фрагмент дуба у музеї

Але ви зможете побачити місце, де кріпилися ікли. Воно розташоване на висоті 6 метрів у низу розвилка стовбура.

Тут були ікли Тут були ікли

Язичництво чи ні?
На всі закиди до музею, що він відроджує язичництво, його секретар Наталя Іванченко відповідає так: “Язичники ніколи біля мертвого дерева не проводили ритуалів. Вони завжди поклонялися живій природі. Так, вони обирали живий дуб біля нього робили свої дійства. А це мертва деревина. Тому коли нам зараз закидають, що ми відроджуємо язичництво, то це є звичайним невіглаством. Це археологічна пам’ятка, яку треба показати людям приблизно так, як вона стояла”.

Правда це чи ні, вирішувати вам, шановні читачі нашого сайту. Шукайте дуб в музеї, там де розташована експозиція “Середня Наддніпрянщина”, на мапі він позначений номером (20).

Мапа "Середньої Наддніпрянщини" Мапа “Середньої Наддніпрянщини”

І на останок бонус від музею, поряд з дубом находиться ось такий симпатичний стародавній календар.

Слов'янський календар Слов’янський календар

Категорія: Козацькі Дуби  Теги:
Залишити коментар

Для спамерів: Всі html теги відключені. Коментарі з посиланнями не публікуються.

;) :| :x :sad: :roll: :oops: :o :idea: :evil: :cry: :cool: :arrow: :P :D :???: :?: :-) :!: 8O