Дендропарк “Софіївка”, частина друга

Дендропарк "Софіївка", частина другаМи раніше вже розповідали про винятковий за своєю красою дендрологічний парк «Софіївка», який був створений на на основі образів з поеми Гомера «Одіссея». Але в цій статті ми хочемо розповісти про ті місця парку, які безпосередньо присвячені Потоцькому та його родині. Погодьтеся, людина що заснувала парк, який щорічно відвідують 150 тисяч людей, заслуговує на це.

Заздалегідь вибачаюсь перед читачами, я буду розповідати згідно внутрішньої логіки оповідання, тому сам маршрут по цим місцям вийде дещо заплутаним. Обʼєкти, про які піде мова, позначені на мапі парку червоними цифрами.

Мапа "Софіївки" Мапа “Софіївки”

І почнемо ми нашу історію з Левкадської скелі(1). Якщо ви підете в напрямку до майданчику Бельведер, то перед входом зверніть свою увагу на нижню частину скелі, на якій він знаходиться. Там ви побачите чоловічий профіль, за переказами це профіль саме Станіслава Щенсного Потоцького. Як казали про нього сучасники – “губатий, носатий, зате жених багатий” (дивись фото внизу).

Профіль Потоцького Профіль Потоцького

До речі друге ім’я Потоцького Щенсний означає «щасливий». І ось про те, який він насправді щасливчик та як йому везло з одруженням, і піде розмова.

Перша дружина
Перша дружина Потоцького, Гертруда Коморовська, відзначалась вродою та розумом. Станіслав одружився з нею таємним шлюбом, оскільки її батьки, у порівнянні з Потоцькими, були небагатими. Сподіваючись на розуміння, вони таємно повідомили мати Потоцького про це, але новина дуже розгнівила А. Е. Потоцьку і вона все розповіла чоловікові.

Франц Салезій Потоцький відразу відправив Станіслава у мандрівку до Європи. А його дружину наказав забрати від батьків та відвезти до монастиря для отримання розлучення. По дорозі задля безпеки, щоб не було чути криків, Ґертруду накрили подушками і таким чином на місце її привезли вже неживу. Мати Потоцького, звинувачуючи себе у тому, що сталося, пішла з життя. А батько Гертруди розпочав судову справу, яка закінчилась не на користь Ф. С. Потоцького. Повідомлений про це приятелями, батько Станіслава прийняв отруту.

Як ви розумієте, сам Станіслав Потоцький нічого про це не знав, оскільки перебував за кордоном. Після смерті батьків, він повернувся до дому, де ще й на додачу довідався про загибель Гертруди. На той час юнакові було 22 роки. Як це, в такому віці втратити і батьків і дружину, я просто не уявляю.

У “Софіївці” існує символічний пам’ятник присвячений першому коханню С. Щ. Потоцького, ось він(2) на фото внизу. Камінь з тріщиною під номером 1 зображує розбитого горем Станіслава, камінь з номером 2 — це загибла Гертруда Коморовська, а камінь з номером 3 символізує ті самі подушки, якими її вбили.

Пам'ятне місце, присвячене Гертруді Коморовській Пам’ятне місце, присвячене Гертруді Коморовській

Друга дружина

У посмертному заповіті батько Потоцького зобов’язав його одружитись з донькою свого приятеля, Жозефіною Амалією Мнішек. На жаль подружнє життя з новою дружиною було невдалим. Дружина почала зраджувати йому ще з перших років подружнього життя. За свідченням сучасників, половина її дітей були народжені в Європі, де вона постійно перебувала без чоловіка.

Амалія Мнішек Амалія Мнішек

Про справжнє відношення Потоцького до неї свідчить те, що пам’ятного місця про неї в парку не знайшлося.

Третя дружина

Тому не дивно, що ще за життя другої дружини у нього з’явились почуття до іншої. Коханням всього життя стала чарівна гречанка Софія Вітт. Після знайомства з нею, Станіслав Потоцький чекав ще шість років, доки його друга дружина не померла, і аж тоді одружився на Софії.

Як вам напевно вже відомо, увесь парк є одним величезним пам’ятником любові до неї, але є в “Софіївці” і окремий символ цієї любові — скульптура Амура(3). Статуя зображає хлопчика, який розкидав усі свої стріли та намагається зламати лука. Амур символізує вічне кохання Потоцького до Софії, яке не в силах зруйнувати навіть цей пустотливий бешкетник (своїми стрілами Амурчик може, як викликати, так і вбити любов).
Амур та Софія Вітт-Потоцька Амур та Софія Вітт-Потоцька

Софія народила Станіславу п’ятеро синів та троє доньок. Троє із цих дітей, Констянтин, Микола та Гелена — померли в ранньому віці. Як пам’ять про це рано втрачене життя, в парку встановлено гранітний обеліск(4), який має назву “Колона смутку”. Біля обеліска лежить камінь, який нагадує сплячого лева, він стереже їх спокій.

Колона смутку Колона смутку

Поряд біжить струмок річки Кам’янки, він майстерно розбитий на три окремих маленьких водоспади(5). Називаються вони “Три сльози” й алегорично виражають сум матері за трьома померлими дітьми. Це було улюблене місце Софії Потоцької.

Каскад "Три сльози" Каскад “Три сльози”

Якщо пройти трохи далі, то поряд з “Крітським лабіринтом” ви побачите чотири зрощені тополі(6), три разом, а четверта — дещо окремо. Це сімейне дерево Потоцьких. Воно символізує чотирьох синів Станіслава від його другої дружини.

Троє з чотирьох синів розділяли погляди батька, мали вдалі кар’єри, а четвертий, Щесний Єжи (Юрій) Потоцький, був гульвісою та картярем. Через розгульний спосіб життя його відкликали з Петербургу, де він служив при дворі Павла камер-юнкером.

Сімейне дерево та Єжи Потоцький Сімейне дерево та Єжи Потоцький

Незвиклий до спокійного життя, старший та улюблений син Потоцького закрутив роман із мачухою. Зрада Софії з сином призвели Станіслава Потоцького спочатку до хвороби, а потім вже і до смерті.

Після смерті чоловіка вдова зайнялася облаштуванням парку, благодійністю, і загалом залишила по собі добру пам’ять. Ось така сумна історія, але таке життя.

Слова Потоцького в гроті Каліпсо Слова Потоцького в гроті Каліпсо

Цю статтю я хочу завершити словами С. Щ. Потоцького, які він залишив для наступних поколінь в парку, на стіні гроту Каліпсо(7). Це два рядки польською мовою і вони говорять: «Забудь тут пам’ять про нещастя і прийми щастя звище, якщо ж ти щасливий, так будь ще щасливішим». Всього вам найкращого!

Категорія: Подорожі  Теги:
2 коментарі
  1. Любов :

    Щиро вдячна за цікаві факти з історії Потоцьких. Шукала точний переклад напису в гроті. Тепер же знаю і його походження.

    • Пугач :

      Ми щиро радіємо, коли бачимо такі приємні коментарі, як Ваш. Дякуємо Вам за приємні слова і цікавість до історичних місцин нашої країни.

Залишити коментар

Для спамерів: Всі html теги відключені. Коментарі з посиланнями не публікуються.

;) :| :x :sad: :roll: :oops: :o :idea: :evil: :cry: :cool: :arrow: :P :D :???: :?: :-) :!: 8O