Парк конкістадорів – історія племені таїно

Парк конкістадорів - історія племені таїноПарк конкістадорів знаходиться недалеко від міста Ла-Романа і розповідає відвідувачам сумну історію племені таїно. Саме цих людей зустрів Христофор Колумб, коли вперше висадився на берег острова Еспаньола. Звичайно Колумб вважав, що він дістався Індії. З того часу всі народи західної півкулі почали називатись індіанцями.

Конкіста-парк являє собою структуровану доріжку по ключовим моментам життя таїно, описує їх побут, зустріч з іспанцями і послідуючий тотальний геноцид. Варто сказати, що таке винищення народу було зроблено не навмисно. Іспанці на той час воювали більше ніж століття і інший спосіб комунікації їм було важко уявити. Але давайте все по порядку.

Виникнення та побут таїно

Таїно – це плем’я мирне і спокійне, люди займаються господарством, вирощують різні культури, полюють і ловлять рибу. Точних даних немає, але вважається, що таїно змістились з основного материку до острова Еспаньола під натиском більш войовничих племен.

Таїно припливають на освоєння нових територій Таїно припливають на освоєння нових територій

Зрештою і тут їм доводиться не солодко. Зовсім поряд мешкає агресивне плем’я кариби або каниби, яке відоме схильністю до канібалізму. Але таїно залишаються тут і починають облаштовувати свій побут.

Відомо, що таїно дуже винахідливі, як на свій час. Чого варті лише їхні каное, кам’яні статуетки та інші винаходи, про які ми ще поговоримо. Оскільки на острові тварин майже немає, основним продуктом харчування стають вирощена культура маніоки та риба, якої тут вдосталь.

Таїно полюють на рибу Таїно полюють на рибу

Іноді таке полювання обертається на справжнє свято, коли вдається впіймати ламантина. Тоді народ святкує, адже має не тільки вдосталь харчування, а й можливість використати кістки ламантина для своїх приладів полювання, жир для утеплення, а шкіру для облаштування житла.

Впольований ламантин Впольований ламантин

Основна перевага маніоки в тому, що це непримхлива рослина з великою урожайністю. З неї роблять муку, коренеплід вживають у різних видах термічної обробки. Це звичайно не наш смачнющий куліш, але індійцям того і не треба було. Культ їжі відсутній, лише саме необхідне для існування.

Маніока висаджується і обробляється Маніока висаджується і обробляється

Зверніть увагу на кам’яні піраміди – це місцевий релігійний артефакт, який має назву триголит. В основі триголиту лежить поняття єдності людини, печери та землі. Загалом таїно сповідують свою релігійну культуру, в якій життя і смерть – просто дві різні форми існування.

Кам’яні триголити Кам’яні триголити

Цікаво те, що таїно вірили буцім-то душі померлих попадають в особливе царство мертвих, де на протязі дня вони відпочивають, а вночі перетворюються на кажанів і їдять фрукти гуави.

Таїно поважають предків та духів, яких вони називали семі та земі. Дуже часто вони створювали кам’яні або дерев’яні статуетки. Зазвичай над такими статуетками зроблена тарілка або підніс, куди вкладались різні суміші для паління. Деякі з таких сумішей викликали галюцинації, що розцінювалось, як спілкування з духами.

Статуетки семі знайдені при розкопках Статуетки семі знайдені при розкопках

Процес приготування їжі був простий. Рибу чистили і готували на вогні або підвішували сушитись в спеціальних сушарнях. З муки маніоки робили коржі на розпеченому камінні. Інші продукти, які вирощувались (кабачки, боби, батат, маїс) були окремим додатком до страв з маніоки та риби.

Процес приготування їжі Процес приготування їжі

Щоб полегшити процес чистки риби таїно вигадали дошку з вдавленими в неї мушлями, що утворили такий собі аналог сучасної тертушки. А коптили рибу дуже просто. Будували особливий агрегат, в якому знизу розпалювалось багаття, а зверху на полиці розкладалась або підвішувалась риба, яка коптилась на диму.

Чистка риби та аналог коптильні Чистка риби та аналог коптильні

Розваги та відпочинок таїно
У вільний час таїно розважаються та весело проводять час. Вони граються з дітьми, роблять глиняний посуд і прикрашають його.

Виготовлення глиняного посуду Виготовлення глиняного посуду

Відпочинок – теж корисна справа Відпочинок – теж корисна справа

Зверніть увагу на зовсім не прості різьблені вироби з каменю. Для такої філігранної роботи дійсно треба неабияка майстерність. Також окрему увагу таїно приділяли татуюванням. На світлині нижче на задньому фоні видно якраз процес нанесення тату. Кожне тату мало своє особливе сакральне значення, їх робили не тільки як прикрасу.

Різьблення по каменю та татуювання Різьблення по каменю та татуювання

Ще один цікавий факт, племена таїно любили грати у футбол. І хоча кажуть, що футбол винайшли англійці, мабуть першим його прототипом була гра у м’яч у племен таїно.

Цікаво, що поля для гри зазвичай були розміщені між різними поселеннями. Вважається, що у такий спосіб мирні жителі вирішували спірні питання.

Гра в м’яч Гра в м’яч

Правила дуже схожі на футбольні. Дві команди мають закинути м’яч у ворота не використовуючи руки. В якості кубка виступають величезні кам’яні кільця. Це нагорода, яку одягали і носили переможці гри.

Нагорода для переможців Нагорода для переможців

Всі свята відзначаються гучно і з розмахом, молодь танцює, співає пісні, старші люди насолоджуються видовищем. Часто на свята таїно використовують суміші для паління, що приносить ще більше розслаблення і атмосфери радості.

Таїно святкують Таїно святкують

Релігійні вірування дозволяли одночасно святкувати не тільки визначні події життя племені, а й смерть, наприклад, лідера племені – касика. Коли касик помирав, його ховали в сидячому положенні у яму, а зверху будували склеп. Зазвичай в такому склепі також була похована дружина касика.

Померлого касика несуть на поховання Померлого касика несуть на поховання

Дружина касика силоміць «запрошується» приєднатись до чоловіка Дружина касика силоміць «запрошується» приєднатись до чоловіка

Тут історичні свідчення розходяться. Деякі кажуть, що насильного поховання дружини касика не було, адже враховуючи вірування таїно, вона завжди добровільно погоджувались перейти разом з чоловіком до іншої форми існування.

З другого боку кажуть, що великий вплив наркотичних сумішей для паління які використовувались, не давав жінкам можливості проявити супротив, вони абсолютно не усвідомлювали, що їх намагаються поховати у склепі живцем разом з померлим чоловіком.

Сучасні розкопки гробниці касика Сучасні розкопки гробниці касика

Зустріч з іспанськими конкістадорами

12 жовтня 1492 року Христофор Колумб вперше висадився на берег острова Еспаньола. Саме тоді сталась зустріч з племенем таїно.

Христофор Колумб дістався острова Еспаньола Христофор Колумб дістався острова Еспаньола

На березі відбулась зустріч двох народів. В парку конкістадорів таїно показані в пов’язках на стегнах, насправді вони зовсім не носили одягу, просто таке представлення було б не зовсім етичним, оскільки парк відвідують чимало школярів і дітей.

Аборигени прийняли невідомих людей за богів, у них був незвичний колір шкіри (білий, європейського типу) та тіло покривали невідомі речі (одяг). Довго ховались таїно в кущах, поки син одного касика не набрався сміливості і не підійшов до гостей. Мови один одного ніхто не розумів. Аборигени раз за разом повторювали одне й те ж слово – таїно. Тому іспанці вирішили, що так називається їх народ.

Насправді аборигени говорили: «Ми – хороші, ми – таїно, а ви – таїно, ви – хороші?» Розуміючи, що поряд є племена карибів, які зовсім не таїно, аборигени хотіли миру і дружби з богами і тому насамперед казали про те, що вони хороші люди. Як виявилось, іспанці були зовсім не таїно.

Зустріч Колумба з таїно Зустріч Колумба з таїно

З тих пір ці племена називають таїно, хоча більш точна назва племені – араваки, але ця назва не така відома широкому загалу. В Домінікані й досі багато закладів (кафе чи магазинів) які в своїй назві містять слово «таїно».

Перша зустріч пройшла на мирній ноті і дружелюбні таїно почали розповідати іспанцям про свій острів, вони описували природу, свій побут і все, що знали і уявляли про оточуючий їх світ.

Таїно розказують про себе Таїно розказують про себе

Щоб ви розуміли, перша експедиція Колумба була жахливою авантюрою. Колумб вважав, що ось тут недалеко, за «малим» морем знаходиться Індія. В цю сторону ніхто ніколи не відправлявся, людство ось тільки нещодавно змирилось з тим, що Земля кругла, а не пласка.

Бажаючих піти в похід з Колумбом було мало. Основна команда – це арештанти, що приговорені до страти. У них був вибір: піти з Колумбом, чи обрати смерть. Більшість з арештантів обрали смерть, тому що це було зрозуміліше. То ж уявіть який контингент прибув до острова.

Згодом іспанці почали помічати у таїно багато прикрас із справжнього золота. На цій території золото знаходили у річках, відмивали його і робили прикраси. Жага поживи настільки заволоділа розумом іспанців, що в одній із розмов іспанець просто вирвав прикрасу з вуха індійця, завдавши йому значної шкоди.

Вирвана золота прикраса з вуха індіанця Вирвана золота прикраса з вуха індіанця

Повернення Колумба в Іспанію

Отримавши інформацію про багатства нової землі, Колумб повертається додому переможцем. Він і досі вважає, що відкрив шлях до Індії. З собою до Іспанії Христофор Колумб везе докази – золото, місцеві прикраси, фрукти і самих індіанців.

Звіт перед іспанською короною про експедицію Колумба Звіт перед іспанською короною про експедицію Колумба

Відразу ж відбувається аудієнція у іспанського короля, де вислуховують Колумба. Заворожений його розповідями, а також великою кількістю привезеного золота, іспанський король надає Колумбу особливого статусу – друга іспанської корони. Отримавши значні можливості, Колумб негайно готується до другої експедиції.

Таїно привезли свої подарунки іспанському королю і досі налаштовані мирно, не підозрюють, що Іспанія планує використовувати їх, як рабів на освоєні нової території.

Друга експедиція Колумба на острів Еспаньола
По всій Іспанії пройшов слух про нову багату територію, на якій можна легко розбагатіти, добуваючи золото. Цього разу до Колумба в експедицію просився майже не кожен іспанець. Колумб сам обирав, кого взяти з собою, а кого ні. Це рішення зрештою і стало причиною його смерті в майбутньому.

Початок іспанської колонізації Початок іспанської колонізації

На острові іспанці почали будувати свої будинки. Дами ходили в довгих платтях і постійно їх бруднили об землю, тому методом сили індіанців змушували робити кам’яні доріжки. І загалом цей час став максимально фатальним для таїно.

Їх змушували відректись від своєї віри і прийняти нову віру, привезену іспанцями.

Прийняття нової віри Прийняття нової віри

Племена таїно отримали рабські повинності і податки. Вони повинні були під наглядом іспанців добувати золото і здавати його. На кожну людину була норма знайденого золота, якщо індіанець не вкладався в норму – його карали.

Таїно під наглядом іспанців шукають золото Таїно під наглядом іспанців шукають золото

Вчасно зданий податок гарантував життя Вчасно зданий податок гарантував життя

Умови життя стають ще більш складними, непокірних заковують у ланцюги і змушують виконувати важку роботу.

Глобальне рабство для аборигенів Глобальне рабство для аборигенів

Показовою стала історія жінки на ім’я Анакаона, яка була однією з поважних касиків. Вона до останнього вірила, що можна встановити мир і відновити «золоті» часи таїно. На честь іспанців було влаштоване пирування, яке закінчилось жахливо. Всіх присутніх індіанців було вбито, Анакаона ув’язнена і звинувачена в організації змови проти іспанської корони.

Арешт Анакаони Арешт Анакаони

Через деякий час Анакаона була страчена привселюдно. Багато людей з племені таїно, які бачили жахливе становище для свого народу, добровільно йшли з життя. Вони не вважали це гріхом і не боялись цього, для них це був перехід до іншої форми життя.

Відкрита війна таїно проти іспанців

Одного разу група індіанців таїно зустріла іспанського матроса Сальседо, який був дуже напідпитку. Через деякий час вони опинились на самоті біля озера. Таїно схватили Сельседо, перевернули його догори ногами і тримали зануреним у воду, поки той не загинув.

Перша розправа над іспанцем Перша розправа над іспанцем

Спочатку індіанці дуже злякались своєї нахабності, вони очікували, що зараз «білий бог» відкриє очі і покарає їх тому почали просити пробачення за скоєне. Згодом індіанці зрозуміли, що Сальседо мертвий, а це значить, що з загарбниками можна вести боротьбу і вони відкрито повстали проти поневолення.

Кровопролитна війна між іспанцями і таїно була дуже короткою. На стороні таїно була кам’яна зброя, жодних обладунків і відсутність воєнних навиків. Іспанці ж вели жорстокі війни понад століття, мали більш досконалу зброю, бойових собак, кінноту і обладунки.

Воєнні дії таїно проти іспанців Воєнні дії таїно проти іспанців

Війна закінчилась повним розгромом таїно. Зі сторони іспанців не було жодних втрат. Їх зброя була недосяжно ефективніша.

Воєнне обладнання іспанців Воєнне обладнання іспанців

Висновок

Вся історія життя народу таїно після їх знайомства з іспанцями становить 30 років. Найбільш швидкий геноцид народу в історії людства. Слід додати, що іспанці привезли з собою одяг для оголених індіанців, а разом з тим небезпечні хвороби (іспанська чума). Таїно не знали, як лікуватись від такого і вмирали один за одним.

Частина індіанців таїно пішли з життя за власним бажанням, останніх добила відкрита війна. Таким чином на острові не залишилось жодного індіанця таїно, а іспанці сюди згодом завезли рабів з Африки.

Вже набагато пізніше цю історичну подію признали катастрофою у Ватикані, а іспанська держава досі приносить свої вибачення за скоєне лихо.

Справа про геноцид племені таїно у Ватикані Справа про геноцид племені таїно у Ватикані

Людство втратило можливість вивчити культуру кмітливого і розумного народу. Наразі ми маємо змогу лише знаходити предмети вжитку племені таїно і вони свідчать про неабиякий хист до винахідництва і майстерної роботи по каменю.

Глечики, що використовували таїно Глечики, що використовували таїно

Посудини племені таїно Посудини племені таїно

Знаряддя лікарів та знахарів Знаряддя лікарів та знахарів

Елементи зброї Елементи зброї

Залишити коментар

Для спамерів: Всі html теги відключені. Коментарі з посиланнями не публікуються.

;) :| :x :sad: :roll: :oops: :o :idea: :evil: :cry: :cool: :arrow: :P :D :???: :?: :-) :!: 8O