Запорозький дуб на Верхній Хортиці

Запорозький дуб на Верхній ХортиціІсторія запорозького краю невідривно пов’язана з історією українського козацтва. Тут знаходиться чимало цікавих місць, які свідчать про славне минуле наших предків. Так, наприклад, я рекомендую вам відвідати знаменитий острів Хортиця та ІКК «Запорізька Січ», що знаходиться на ньому, або багатовіковий дуб, який росте біля села Верхня Хортиця. До речі саме про нього і піде розмова у нашій статті.

Вік Запорозького дуба становить понад 700 років і він вважається дендропам’яткою стародавніх придніпровських лісів. За ці сім століть висота дерева сягла 36 метрів, а стовбур роздався на 6,32 метра в обхваті.

Фото дубу 1987 року Фото дубу 1987 року

Поки дуб був здоровий, його зелений тінистий намет мав мав 43 метри в поперечнику і здалеку нагадував цілий гай.
Післявоєнне фото 40-х років ХХ століття Післявоєнне фото 40-х років ХХ століття

Але у 1990 р., внаслідок несприятливого екологічного становища, дуб захворів — з нього поопадало листя і майже вся кора. Головною версією загибелі дубу вважають різке підняття ґрунтових вод після того, як спорудили декілька дамб на річці Верхня Хортиця у 60-ті роки ХХ століття.

Сучасний стан дубу Сучасний стан дубу

Стовбур майже без кори Стовбур майже без кори

Несподівано весною 1996 року, одна з гілок дубу зазеленіла. На ній з’явилося листя, що вселило надію в одужання дерева.

Жива гілка станом на 2019 рік Жива гілка станом на 2019 рік

У 2002 році почалися роботи зі збереження пам’ятки. Сухі гілки дерева для підтримки були закріплені за допомогою тросів і металевих щогл. Таким чином, здалеку дуб став нагадувати корабель — гілки і каркас схожі на щогли, троси — на снасті. Додатково деревину дуба обробили консервувальними речовинами, а ґрунт під деревом укріпили від просідання.

Дуб-корабель Дуб-корабель

Також, в той же час біля дубу було встановлено декілька чудових скульптур з бронзи. Вони неймовірні, і пройти повз них і не сфотографуватися, просто неможливо.

Вірний козацький кінь Вірний козацький кінь

Сокіл та бандура Сокіл та бандура

Легенди


А скільки легенд складено про Запорозький дуб. Ось, наприклад, розповідають, що навесні 1648 року, йдучи в похід під Жовті Води, Богдан Хмельницький саме під цим дубом зупинив своє військо на відпочинок. І виступаючи перед козаками сказав так: “Тяжкі випробування випали нам. Так будемо в битві таким ж сильними й стійкими, як оцей дуб-богатир, будемо так само нерозривні з нашою матір’ю-вітчизною, як його коріння – з землею”.

Кадр з фільму “Богдан Хмельницький” Кадр з фільму “Богдан Хмельницький”

А популярність на Запоріжжі листа запорожців до турецького султана породила переказ про те, що саме тут, під цим дубом писав Іван Сірко знаменитого листа. Козаки «так реготали, що з дуба жолуді падали».

Запорожці пишуть листа до турецького султана Запорожці пишуть листа до турецького султана

Адольф Гітлер виявив бажання розпиляти дуб і зібрати вже мертве дерево в Німеччині як символ перемоги арійського духу над слов’янським. Гітлерівці не встигли здійснити побажання фюрера – вони самі «дали дуба».

Кадр з фільму “Я — Хортиця” Кадр з фільму “Я — Хортиця”

Підсумок

У вересні 2018 року, на черговій сесії Запорізької міської ради, було запропоновано позбавити Запорозький дуб статусу ботанічної пам’ятки природи місцевого значення. Передбачалося, що після цього дерево просто спиляють. На наше щастя, рішення не було прийняте — депутатам не вистачило голосів. Що я можу на це сказати? Так звісно зараз 700-літній дуб у поганому стані. Але старих й слабких захищають не тому, що це економічно вигідно, а тому, що вони самі себе захистити не в змозі. На цьому все.

Категорія: Козацькі Дуби  Теги:
Залишити коментар

Для спамерів: Всі html теги відключені. Коментарі з посиланнями не публікуються.

;) :| :x :sad: :roll: :oops: :o :idea: :evil: :cry: :cool: :arrow: :P :D :???: :?: :-) :!: 8O